SAPTK juhatuse esimees Varro Vooglaid. Foto: SAPTK

SAPTK juht Varro Vooglaid ütles neljapäeva hommikul ETV saates “Terevisioon”, et kui rahvale antakse tagasi õigus algatada rahvahääletusi, sunniks see rahvaesindajaid rahva tahtega senisest enam arvestama.

SA Perekonna ja Traditsiooni Kaitseks tellis hiljuti küsitluse, mille raames uuriti Eesti kodanike arvamust otsedemokraatia taastamise kohta. Uuringutulemus näitas, et 82 protsenti valimisealistest kodanikest soovib taastada kodanike õigust algatada rahvahääletus. Seejuures leidis kolmveerand vastanutest, et kodanikele pole antud piisaval määral võimalusi osaleda poliitiliste otsuste langetamisel.

Vooglaiu sõnul “väga paljud inimesed panevad viimastel aastatel tähele, et paljud poliitikud ei taha kuulata, mida rahvas arvab asjadest ja millised on rahva tõekspidamised. Sellises olukorras on väga oluline, et poliitikud hakkasid tundma mingit vastutust.”

Vooglaid viitas täpsustuseks nii kooseluseadusele kui immigratsiooniga seotud küsimustele, milles paljude poliitikute seisukohad lähevad rahva enamuse arvamusest lahku.

“Mina isiklikult väidan, et meil ei ole toimivat demokraatia süsteemi, kuna demokraatia oma algses tähenduses tähendab rahvavõimu ehk rahva võimalust langetada vähemalt olulisi otsuseid ja vähem olulised küsimused lasta siis valitud esindajatel otsustada,” põhjendas Vooglaid vajadust anda rahvale tagasi õigus rahvahääletusi algatada.

“Ma ei ütle, et pidevalt peaks korraldama rahvahääletusi, sest kui rahvaesindajad tunnevad, et nad reaalselt kannavad vastutust ja rahvas saab võtta otsustuse enda kätte, siis nad lähtuvad rahva tahtest ja ei hakka sellest üle sõitma,” leidis Vooglaid ja lisas, et rahvas peaks saama langetada kõige põhimõttelisemaid otsuseid.

“Ma ei väida, et otsedemokraatia asendaks esindusdemokraatiat – vastupidi, ta peaks seda täiendama, täiustama ja tasakaalustama,” ütles Varro Vooglaid lõpetuseks.

Vaata saatelõiku siit. Pikemalt kommenteeris Vooglaid samu küsimusi Vikerraadio saates “Uudis+” antud intervjuus.