Kaja Kallas lubas mullu riigikogu infotunnis, et maksud ei tõuse. Foto: kuvatõmmis

Valimised võitnud Reformierakonna esinaise Kaja Kallase poolt juhitud koalitsioonikõneluste käigus Eesti 200-ga ja sotsidega lepiti kokku mitmetes maksutõusudes. Muuhulgas tõusevad tulu- ja käibemaks 22 protsendini ning kehtestatakse veel ka täiendav automaks. Samas kinnitas Kallas mullu riigikogu infotunnis, et maksud ei tõuse.

Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna fraktsiooni esimees Martin Helme tõstatas mullu 26. oktoobri riigikogu infotunnis maksuküsimuse. Nimelt oli ta veendunud, et Kaja Kallasel on kavas makse tõsta ning kehtestada ka täiendav automaks.

"Küll aga te ütlesite meile minu meelest üsna selgelt välja, et te tahate maksustada seda, mida teie arvates inimestel võiks olla vähem. Ja me näeme, et te tahate, et inimestel oleks vähem oma kodu. Küttearved, elektriarved, intressitõusud ja kinnisvara hinnaralli seda ju teeb. Ja te tahate, et inimestel oleks vähem võimalik autoga sõita. Nii automaks kui ka kütuse hinna tõus seda ju saavutavad. Nii et ma sain siit vastuse kätte. Ma ei ole nõus sellega, et küsimus oli ainult Ahti Kuningas ehk ühes ametnikus. Ka Annely Akkermann, teie uus rahandusminister, rääkis maksutõusudest. Ehk see on puhas poliitiline jutt. Nii et mina sain küll siit vastuse kätte: te soovite maksutõususid,» rääkis Helme.

Kallas rõhutas aga oma vastuses korduvalt, et maksud ei tõuse: "Aitäh! Kuna te mõistate ainult lihtlauseid, siis kordan üle ja lugege mu huultelt: maksud ei tõuse. Punkt. Kas oli liiga keeruline? Maksud ei tõuse. Punkt."

Reformierakonna rahandusministri kandidaat Mart Võrklaev kinnitas aga täna, et uus koalitsioonilepe näeb ette käibe- ja tulumaksu tõusu kahe protsendi võrra. Seejuures kehtestatakse käibemaksu tõus 2024. aasta esimesel päeval ning füüsilise isiku tulumaks 2025. aasta esimesel päeval.

Võrklaev lisas, et praeguse hinnangu kohaselt tõusevad ka alkoholi- ja tubakaaktsiis viis protsenti aastas. Käibemaksuerisustest kaob aga alates 2025. aastast ära majutusasutuste käibemaksu erisus.

Samas hakkavad väiksemat tulumaksu maksma 1200 kuni 2100 eurot teenivad inimesed, kelle tulumaksumäär langeb 34 protsendilt 22 protsendi peale.

Uutest maksudest kehtestatakse 2024. aastast aga ka automaks. Selle maksu suurus selgub aga täiendavate analüüside käigus.

"Selle põhikriteerium saab olema CO2 heitmed, ehk väiksemad ja ökonoomsemad autod hakkavad maksma seda vähem, keskmised natuke rohkem ja suured, saastavamad veel rohkem," sõnas Võrklaev. Ta lisas, et luksuslikumate elektriautode omanikud hakkavad maksma väärtuse põhjal.

"Üks selle valitsuse prioriteetidest on rohereform, ehk me peame tegema maksutõuse ja suunama ühiskonda vähem saastama," teatas Võrklaev täiendavalt.

Toimetas Martin Vaher