"Aeg makse maksta, mats!" teatab mõisahärra Reformierakonna valimireklaamis. Foto: kuvatõmmis

Seoses Reformierakonna juhitava uue valitsuse kavatsusega tõsta nii tulu- kui käibemaksu 22 protsendini ning kehtestada täiendav automaks, väärib meenutamist nende valimisreklaam aastast 2007, kus mõisahärra nõuab matsirahvalt makse sisse. Toona lubati nii-öelda teha reeded heldelt maksuvabaks ning alandada tulumaksu 22 protsendilt 18 protsendile.

"Aeg on makse maksta, mats!" teatab reklaamis mõisahärra talupojale. Nädala esimesel päeval võetakse matsirahva käest ära kapsapead, järgmisel päeval tullakse kuke järele, kolmapäeval võetakse kaasa perepoja riidest nukk ning neljapäeval pole neil kahju võtta ära koguni talupoja pükse.

Kui talupoeg aga reedel mõisahärrale oma siga pakub, siis teatab too "suuremeelselt", et "täna on ju reede, maksuvaba päev". Seejärel hakkavad mõisarahvas ja matsirahvas suure sõpruse märgiks koos "Kaera-Jaani" saatel rahvatantsu vihtuma.

Reklaam lõppeb Reformierakonna lubadusega alandada tulumaksu viiendiku võrra ehk muuta nii-öelda reedene tööpäev maksuvabaks: "Nii maksad nädalas ühe tööpäeva jagu vähem. Reeded maksuvabaks."

"Reformierakond. Parem Eesti kõigile," kõlab lõpetuseks.

Kuigi Reformierakonna esinaine Kaja Kallas kinnitas enne valimisi, et maksud ei tõuse, kavatseb tema uus valitsus tõsta tulu- ja käibemaksu seniselt 20 protsendilt 22 protsendini, kaotada maksusoodustusi näiteks majutusettevõtetele ning kehtestada täiendav automaks.

Toimetas Martin Vaher