Tänavu tasub Tallinna vanalinnas Vene ja Apteegi tänaval ning Katariina käigus heita pilk kaupluste, töökodade, kohvikute ja koolide akendele. Maarjamaa Haridusseltsi eestvedamisel on sinna üles pandud üle 50 jõulusõime, mis annavad tunnistust Kristuse sündimise müsteeriumist ning kutsuvad inimesi järgima Püha Perekonna poolt antud armastuse, alandlikkuse ja kannatlikkuse eeskuju. 

Maarjamaa Haridusseltsi esindaja Tiina Veismanni sõnul on 2. detsembril Vanalinna Hariduskolleegiumi õues piiskop Philippe Jourdani ja peapiiskop Urmas Viilma poolt avatud väljapanek saanud senini üllatavalt sooja ja innustunud tagasisidet.

"Olin üllatunud, kuidas jõulusõimest rääkimine muudab soliidsed ja asjalikud inimesed hetkeks säravsilmseteks lasteks," tõdeb Veismann rõõmuga. Väga positiivseid reaktsioone on väljapanek saanud ka Vanalinna Hariduskolleegiumi lastevanematelt ning inimestelt, kes Vene tänava ümbruses hetkeks peatuvad ja vaatama jäävad.

"Iga päev, kui ma siin Vene tänaval käin, siis ma näen perekondi, vanapaare ja lapsi, keda isad tõstavad natukene kõrgemale, et vaateaknal paiknevaid jõulusõimi näha. See kõik teeb südame hästi soojaks," kinnitab Tiina Veismann.

Jõulusõime avalik ülespanek on aga tänapäeval kohanud nii mõnelgi pool vastupanu, kuna poliitiliselt korrektses õhustikus on süütut jõulustseeni peetud suisa teisi religioone ja maailmavaateid solvavaks. Mida sellest arvata?

"Mulle tundub, et igasugune maailmavaade tuleks inimestel ära keelata," kommenteerib Tiina Veismann muigega suunurgas. "Ainus lubatud maailmavaade oleks sellisel juhul maailmavaate puudumine või ateism. See tuleb tuttav ette ja sellises formatsioonis oleme korra juba elanud. Alles hiljuti lugesin ühte Lenini teost ateismist, ning peab tunnistama, et need mõtted kõlasid tänapäeval üllatavalt värskelt. Lenini mõtted on tänapäeval au sees ka Eesti poliitikute suus."

Kuigi kõik see on Tiina Veismanni sõnul kurb reaalsus, ei tohi kunagi ära unustada, et on ka teine pool nagu perekonnad, kes pakuvad oma abi, ja inimlik keskkond, kus elatakse teineteise maailmavaadet ja veendumusi austades: "Meil oli praegu VHK jõululõuna, kus osales ka moslemist õpetaja rätikuga ja tähistas meiega koos jõule. Ei tohi lasta ennast heidutada sellest, et kuskil on mingid jõud, kes kogu aeg üritavad midagi ebaloomulikku korraldada."

Tiina Veismanni sõnul soovitakse väljapanekuga aidata kaasa sellele, et see ilus traditsioon jälle kodudesse jõuaks ja Eesti peredel läheks hästi. "Soovime, et Eesti pered armastaksid teineteist, teeksid koos kauneid asju ja tunneksid rõõmu. See ongi meie sõnum," võtab Veismann sõimede väljapaneku idee kokku.

Tähistamaks Maarjamaa-aastat kutsusid Maarjamaa Haridusselts ja Vanalinna Hariduskolleegium koole üles tuletama meelde vana jõulutraditsiooni – jõulusõime valmistamist. Maarjamaa Haridusselts loodab, et paljudes riikides tänapäevani elujõuline komme võiks saada tiivad alla ka Eestis ja et praegusest väljapanekust võiks saada pika traditsiooni algus.