"Jõuluehtes" veoauto pärast varjupaigataotleja eilset tapatööd Berliinis. Foto: Markus Schreiber, AFP/Scanpix

Kahe kõrge Saksa ametniku kinnitusel oli eile õhtul Berliini jõuluturul veoautorünnakuga 12 inimest tapnud ja endast vähemalt 48 vigastatut maha jätnud kurjategija pärit Pakistanist ning viibis riigis kui varjupaigataotleja.

23-aastane maskiga mees, kes ajalehe Berliner andmetel kasutas erinevaid nimesid, pages sündmuskohalt ning nabiti kinni lähedalasuvas loomaaias.

Berliini politsei kinnitusel usuvad nad, et 25 tonni kaaluva veoautoga sõideti kiirusel ligikaudu 65 kilomeetrit tunnis rahva sekka tahtlikult, kirjutab Daily Mail.

Pealtnägijate sõnul sõitis raskeveok rahva sekka väljalülitatud tuledega.

Poolas registreeritud ja ilmselt kaaperdatud veoki tegelik juht leiti kabiinist surnuna. Teadaolevalt oli ta vedanud Poolast Saksamaale teraslatte.

Saksa ametnike andmetel saabus jõuluturul terroriakti toime pannud pakistanlane – mõnedel andmetel afgaan – varjupaigataotlejana Saksamaale käesoleva aasta 16. veebruaril.

Alles äsja ehk 21. novembril hoiatas USA välisministeerium Euroopasse reisivaid ameeriklasi, et nad oleksid teadlikud terrorirünnakute ohust jõuluturgudel.

Viitega “usaldusväärsele informatsioonile” selgitas välisministeerium, et “Islamiriik, ISIS, al-Qaeda ja nende liitlased plaanivad jätkuvalt terrorirünnakuid Euroopas, keskendudes peatselt algavale pühadeajale ja sellega seonduvatele sündmustele.”

Ühtlasi selgitas ministeerium, et terroristid “võivad sellel ajaperioodil korraldada rünnakuid … ette hoiatamata. Nad võivad rakendada laia taktikate valikut, kasutades nii tava- kui tavatuid relvi ning võtta sihikule nii ametlikud kui erahuvid.”

Teadaolevalt ei ole Saksa valitsus kodanikele sellist hoiatust väljastanud.

Die Welti andmetel oli Saksa luureagentuur siiski möödunud nädalal linnavõime hoiatanud võimaliku rünnaku eest jõuluturu pihta.

Breitbarti andmetel pani Berliini politsei pärast rünnakut Twitteri vahendusel linnarahvale südamele “kodus püsida & mitte levitata kuulujutte.”

Objektiiv on varasemalt kirjutanud, kuidas juba 2010. aasta sügisel pühendas al-Qaeda ajakiri Inspire terve artikli sellele, kuidas inimesi autodega tappa tuleks. “See on lihtne idee ning erilist ettevalmistust pole vaja,” õpetati artiklis. “Vaja pole muud, kui tahtmist anda oma elu Allahi nimel.”

Siiski on tark “valida hoolikalt välja koht ja aeg. Võtke ette kõige rahvarohkemad kohad. Kitsamad kohad on samuti paremad, kuna inimestel on siis vähem võimalusi minema joosta,” jätkusid instruktsioonid. “Vältige kohti, kus teised sõidukid teid takistada saaksid.”

Ja veel: “Et tapatalg oleks maksimaalne, võtke sisse võimalikult suur kiirus, jälgides samas, et säilitate kontrolli sõiduki üle, et inerts maksimaalselt ära kasutada ja esimese hooga võimalikult suurele inimhulgale löök anda.”