Sellenädalases videokommentaaris räägib Markus Järvi sügavast demokraatia kriisist ning suurest meeleavaldusest perekonna ja demokraatia kaitseks, mis leiab aset 5. oktoobril kell 12 Toompea lossi ees.

"See mis sünnib praegu Riigikogus on üle igasuguse mõistuse. Käima on lükatud teerull, mis sõidab jultunud enesekindlusega üle rahva selge enamuse tahtest.

Meenutagem vaid seda, et ühegi partei valijate enamus ei toeta kooseluseadust ning otseselt on kooseluseaduse vastu viimaste küsitluse järgi 59 protsenti, poolt aga vaid 34 protsenti Eesti elanikest.

ERR-i tellitud TNS Emori üle-eestiline küsitlus näitab selgelt, et mitte ühegi partei toetajate enamus ei toeta kooseluseadust.

Me oleme tunnistamas demokraatia näivuse viimaste looriripete kadumist ja mahakiskumist. Miks on Kooseluseadus küll nii tähtis, et selle läbisurumise nimel peab nomenklatuur hakkama loobuma isegi enda avaliku arvamuse väljal hoolega loodud demokraatia kuvandist?

Miks riskitakse isegi sellega, et üha rohkem rahvast hakkab tajuma ja läbi nägema meie nn demokraatlike protsesside näivusest ning nägema seal all erakondlikke ja kildkondlikke huvide spektrit?

Nagu olen korduvalt rõhutanud, on Kooseluseaduse puhul tegemist meie demokraatia lakmuspaberiga ja praegu näitab see paber meile purpurpunast – teerulli ja manipulatsiooni kontsentratsioon ühiskondlikus lahuses on jõudnud eluohtlikule tasemele.


Varro Vooglaid ennustas juba 17. septembri õhtul Tallinna TV-le antud intervjuus prohvetlikult, et Reformierakond kavatseb seaduse kiiremaks läbisurumiseks kõrvaldada õiguskomisjoni istungilt Igor Gräzini ja Kalle Laaneti. Järgmisel päeval asendatigi kooseluseaduse vastane Igor Gräzin õiguskomisjonis homoliikumise tulihingelise pooldaja Tiima Lokk-Tambergiga, kelle hääl saigi otsustavaks.

Neljapäeval lõppenud õiguskomisjoni istungi kohta saime juba eelnevalt teada et Reformierakond on keelanud komisjonis osalemise kooseluseaduse vastastele õiguskomisjoni liikmetele Igor Gräzinile ja Kalle Laanetile komisjonis osalemise.

Mõlemad liikmed õiguskomisjoni istungil ka ei osalenud. Tulemus: Kooseluseaduse vastuvõtmiseks piisab lihthääleenamusest, mitte 51 poolthäälest. Lugemiste graafik on hektiline, suisa paaniline – teine lugemine 7. oktoobril, kolmas juba 9ndal.

On selge, et siin võib näha välise surve reaalset toimimismehhanismi meie endi silme all lahti rullimas. Kooseluseaduse läbisurujatel on tuli takus. Kelle poolt on korraldused antud: USA? Euroopa-Liit?

Lisaks sellele veel lähenevad Riigikogu valimised. Teerulli kasutamine liiga lähedal valimistele võiks halvasti kätte maksta. Kindlasti ka selle pärast see paaniline kiirustamine.

Kui te midagi peaksite kogu sellest protsessist meelde jätma, siis kindlasti peamise promulgaatori nime – Valdo Randpere.

Ühe õiguskomisjoni liikme hinnangul on isegi härra Randpere viimastel aegadel murdumas. Õiguskomisjoni neljapäevasel istungil oli härra Randpere igatahes endast väljas. “Täna ta plahvatas ning lausa röökis komisjonis,” sõnas üks õiguskomisjoni liige.

Kõige huvitavam on see et kooseluseaduse jõustumine on aga lükatud alles 2016. aastasse, kuna muidu ei suudeta sealt välja rookida õigusloomelist praaki, mida sinna on kuhjatud ilmselt rohkem, kui ühtegi teise seaduseelnõusse viimastel aegadel. Jah. Sellist tõmblemist pole isegi Riigikogus ilmselt juba tükk aega nähtud.

Nüüd on aga selgeks saanud üks konkreetne asi: me peame tulema tänavatele! Tegu pole enam vaid kooseluseadusega. Meie kodanikutunnetusele sülitatakse ja me peame reageerima sellise käitumise peale.

Lähiaegadel, tegelikult juba järgmisel nädalal saate te teada meie täpsematest plaanidest. Oktoobri alguses tuleb meeleavaldus ja parasjagu valmistame seda ette ööd ja päevad.

Võtke Sihtasutusega ühendust kõik need inimesed, kes oleks valmis korraldama transporti oma maakondade keskustest."

Vt seonduval teemal: