Kersti Kaljulaiu hiljutised avaldused, nagu oleks ohuks põhiseaduslikule korrale mitte ainult ametis olev valitsus, vaid ka homoideoloogia kehtestamise vastased meeleavaldused, peegeldavad autoritaarseid kalduvusi ja täiesti ebaadekvaatset arusaamist presidendi rollist Eesti poliitilises süsteemis, tõdevad oma kommentaaris Varro Vooglaid ja Veiko Vihuri.

President Kersti Kaljulaid paistab olevat võtnud nõuks hakata ikka ja jälle kõlama panema narratiivi, nagu oleks konservatiivid ohuks põhiseaduslikule korrale. Kui 16. detsembri intervjuus Postimehele tembeldas ta selliseks ohuks ametis oleva valitsuse, siis 23. detsembri intervjuus ütles ta, et põhiseadusliku korda ohustavad ka “geivastased” meeleavaldused.

“Minu hinnangul on selliste süüdistuste esitamine nii Kaljulaiu kui ka Ilvese poolt enne teda äärmiselt küüniline, kuna tegelikult on ju mitte konservatiivid, vaid hoopis vasakliberaalid need, kes soovivad piirata elementaarseid kodanikuõigusi ja -vabadusi,” osutas Vihuri.

Vooglaid toonitas omalt poolt, kui ohtlik on selle valeliku narratiivi kehtestamine, nagu oleks konservatiivid ohuks põhiseaduslikule korrale, sest laiemasse ringlusse minnes võib niisugune narratiiv tekitada 1934. aasta riigipöörde aegse olukorra, milles hakatakse jõustruktuure survestama, et need astuksid samme väidetavalt põhiseaduse ohuks tembeldatud isikute või organisatsioonide represseerimiseks.

Vihuri juhtis tähelepanu ka asjaolule, et kuigi Ilves ja Kaljulaid on ühe ja sama ideoloogilise programmi eestkõnelejad, siis erinevalt Ilvesest on Kaljulaid mitte alatasa hurjutavaid jutlusi pidav vasakliberaalse ideoloogia ilmalik ülempreester, vaid presidendi institutsiooni suhtes eriti kohatult käituv poliitaktivist.

Kuula lähemalt vestlusest!

Fookuses: Kaljulaiu narratiiv ohtudest põhiseaduslikule korrale on skandaalselt valelik

Vooglaid ja Vihuri liberaalsest demokraatiast kui ohust vabale ühiskonnale