Reformierakonna endine esimees Hanno Pevkur. Foto: Scanpix

Eile õhtul debateeris SAPTKi juhatuse esimees Varro Vooglaid otsesaates "Kolmeraudne" koomik Peeter Ojaga abordi teemal, vastates Oja väitele nagu loode ei oleks inimene analoogiaga, et sama hästi võiks siis ka öelda, et "ta pole inimene, ta on juut", mõistes sellega hukka ükskõik millise inimgrupi dehumaniseerimist. Reformierakonna endine juht ja kolmekordne minister Hanno Pevkur ei suutnud aga öeldu konteksti mõista ning pidas seda analoogiat "täiesti uskumatuks".

"Ma tunnen Martin Helmet ja ma võin väita, et ta on reaalselt mures, et Eesti Vabariigis igal aastal rohkem kui 4000 pisikest last tapetakse emaüsas ära valitsuse rahalisel toetusel. See on asi, mida ei peaks ühes ühiskonnas olema," ütles Vooglaid debati käigus ning küsis Ojalt, kas ta nõustub sellega, et süütut inimest ei tohi tahtlikult tappa.

Oja vastas seepeale, et "ei nõustu sellega, et loode on veel inimene." Vooglaid vastas talle omakorda, et alati on olnud inimesi, kes kuulutavad teatud inimgrupi mitte-inimesteks, kuid on teaduslik fakt, et loote puhul on tegemist inimesega:

"Võta lahti ükskõik milline entsüklopeediline teos anatoomia vallas või embrüoloogia vallas ja kõik ütlevad, et tegemist on inimesega. Selle üle juba ammu ei ole vaidlust. Oled sa käinud oma lastega ultrahelis? Sa ju näed, kes sulle sealt vastu vaatab? Kes see on siis, kui see ei ole inimene?"

"Ta on loode, mitte eraldi inimene," vastas Oja. Vooglaiu hinnangul ei tohi aga teatud inimeste gruppi sellisel viisil dehumaniseerida ega ühtlasi ka vältida nende inimeste inimsust sellega, et me nimetame nad ümber millekski muuks. "Sama hästi võiksin ma öelda, et ta pole inimene, ta on juut," tõi Vooglaid oma argumendi ilmestamiseks mõjusa analoogi.

Selle peale küsis Oja, et "kas arenev organism, kas loode on vale sõna või on solvav?" "Ta on vale siis, kui sa ütled, et ta pole inimene, vaid loode. Loode on lihtsalt viide inimese teatud arengufaasile," selgitas Vooglaid.

"Aga mina ei ole inimese loode, sina ei ole inimese loode. Me oleme inimesed," püüdis Oja omakorda selgitada.

"Mina ei ole ka vanur erinevalt sinust. Aga see ei tähenda, et sa ei ole inimene," vastas talle Vooglaid, rõhutades seda, et hoolimata inimese bioloogilisest arengufaasist on siiski tegemist inimesega.

Pevkur ei suutnud konteksti mõista

Vooglaiu ja Oja aborditeemalist väitlust kommenteeris sotsiaalmeedias ka endine Reformierakonna juht ja endine Eesti Vabariigi sotsiaal-, justiits- ja siseminister Hanno Pevkur, tõestades, et ta polnud võimeline Vooglaiu poolt esitatud argumendi mõtet ega laiemat konteksti mõistma. Ühtlasi jättis ta oma postituses eksliku mulje nagu oleks Vooglaid kuidagi EKREga seotud:

"Varro Vooglaid just praegu TV3 Kolmeraudses – "…sama hästi ma võiksin öelda – ta pole inimene, ta on juut, eks ole!" Täiesti uskumatu. Kuhu edasi, EKRE? Ahjaa, vist valitsusse."

Foto: Facebooki kuvatõmmis

Postituse kommenteerijate hinnangul kiskus demagoogitsev Pevkur aga Vooglaiu sõnad kontekstis välja:

Foto: Facebooki kuvatõmmis

Pevkuri reaktsioonile vastas omakorda Vooglaid, kes heitis talle ette funktsionaalse kirjaoskuse ja mõtlemisvõime puudumist:

"Tahate näha, milline näeb välja funktsionaalse kirjaoskuseta inimese mõtlemine? Palun väga, siin on eeskujulik näide.

Iga vähegi mõtlemisvõimeline inimene peaks aru saama, et minu mõte oli hukka mõista ükskõik millise inimgrupi esindajate dehumaniseerimist, olgu jutt juutidest, mustanahalistest, venelastest või veel sündimata lastest. Aga näe, Hanno Pevkur ei saa aru või pigem ei taha aru saada. Kahju temast!"

Toimetas Martin Vaher