Donald Trumpi Mar-a-Lago elamine. Foto: Scanpix

Ühe USA suurima progressistliku päevalehe Washington Posti andmetel oli president Donald Trumpi kodu läbiotsimise taga väidetavalt soov leida üles tema poolt "varastatud" tuumarelvi puudutavad dokumendid.

11. augustil peetud pressikonverentsil teatas Ameerika Ühendriikide justiitsminister Merrick Garland, et loa Trumpi Florida osariigi Palm Beachil asuva Mar-a-Lago kodu läbiotsimiseks andis tema, ta palus ka kohtunikul selle tarbeks volitust, kuid keeldus pikemalt teemat kommenteerimast. Amazoni omanikule ja maailma ühele rikkamale inimesele Jeff Bezosele kuuluva ajalehe Washington Post ajakirjanike allikate, "kes on toimuvaga kursis", sõnul otsiti esmaspäeval 8. augustil toimunud läbiotsimise käigus Trumpi kodust tuumarelvadega seotud dokumente.  

Salastatud info "ekspertide" sõnul oli läbiotsimise taga ka hirm, et salajane tuumateave võib langeda "valedesse kätesse". 

Kommentaatorid osutavad, et see hirm tuli võimudele peale alles 18 kuud peale Trumpi ametiaja lõppu.

Mida täpsemalt väidetavalt Trumpi käes olevad dokumendid endast kujutasid, Bezose ajalehe allikad ei täpsustanud. Samuti ei täpsustatud, kas otsitud tuumasaladused ka üles leiti.

USA justiitsministeeriumil on kavas avalikustada läbiotsimise order, mida enne läbiotsimist Trumpi juristidele ei näidatud, kuid nii justiitsministeerium kui Föderaalne Juurdlusbüroo (FBI) keelduvad avalikustamast selgitavat dokumenti (affidavit), mille alusel kohtunik läbiotsimise loa andis.

Kui Washington Post ja muud korporatiivse ajakirjanduse väljaanded on väitnud, et Trump ei soovi läbiotsimist puudutavate dokumentide avalikkustamist, postitas ta sotsiaalmeediavõrgustikus Truth Social, et ta on kõigi asjasse puutuvate dokumentide avalikustamise poolt ja julgustas ametivõime seda tegema.

Parema ilmavaatega kommentaatorite seas on Washinton Posti "paljastus" võetud vastu meeleoluka sarkasmiga ja näiteks küsitakse: "Kelle kätte te usaldaksite tuumakoodid? Kas Joe Bideni, kes ei tea kes ja kus ta on ega saa aru, millest ta räägib, või president Trumpile?" Samuti on läbiv arvamus, et tegemist on Russiagate nr 2ga, mille esimese osa jaoks sai FBI Trumpi jälitamise loa kohtunikele valetades. 

Kommentaatorite sõnul võivad väidetavad "tuumasaladused" anda ametivõimudele ka õigustuse, miks Trumpi kodu ründamist puudutavat olulist teavet mitte avalikkustada.

Meediaväljaande National Pulse peatoimetaja ja konservatiivne arvamusliider Raheem Kassam kommenteeris "paljastust": "POMMUUDIS: see [paljastus] pole kõige vähemalgi määral usutav ja pealkirjast saab aru, et seda, mida otsiti, ei leitud. Tere tulemast CYA!"

"Nad tahavad teid panna uskuma, et Trump kavatses Palm Beachi saarele panna püsti tuumabaasi."

President Trumpi kodu läbiotsimine on nii Trumpi enda kui vabariiklaste toetust kasvatanud pea kõigis valijate gruppides. Käesoleva aasta novembris toimuvad USAs Kongressi ja Senati vahevalimised.

Toimetas Karol Kallas