Foto: Piqsels

Maailma Terviseorganisatsioon avaldas 19. mail uuringu, milles hoiatatakse, et soojenev kliima tapab käesoleva sajandi lõpus igal aastal rohkem kui üheksa miljonit inimest.

Hiina Rahvavabariigi kommunistliku partei kontrolli all olev korrumpeerunud Maailma Terviseorganisatsioon (WHO) avaldas reedel (19.05.2023) oma igaaastase Maailma tervisestatistika raporti, milles kuulutatakse: "Kliimamuutused halvendavad jätkuvalt sotsiaalseid ja keskkondlikke füüsilise ning vaimse tervise määrajaid (determinants), mis kujutab meie kõigi jaoks tohutut riski," vahendab Breitbart.

WHO teatab: "Kliimamuutused on 21. sajandi üks suuremaid tervisevaldkonna väljakutseid. Kui kliimatingimused muutuvad, oleme me tunnistajaks palju sagedamini ja raskemal kujul esinevale ilmale ning kliimasündmustele, nagu seda on tormid, äärmuslik kuumus, üleujutused, põuad ja metsatulekahjud." 

"Kliimamuutus puudutab tervise kõiki külgi – alates puhtast õhust, veest ja mullast kuni "toidusüsteemide" ja elatiseni," jätkatakse WHO terviseülevaates. "Kui kliimamuutuste peatamisega jätkuvalt viivitatakse, suurendab see terviseohte, tühistab aastakümnete jooksul saavutatud maailma tervise edusammud ja toimib vastu meie kollektiivseid eesmärke, millega tagatakse kõigile inimestele tervise inimõigus." 

Kui jätkatakse suure saastamise stsenaariumiga, siis sajandi lõpus võib aastas kliimamuutustega seotult surra rohkem kui üheksa miljonit inimest, väidetakse aruandes.

Kommentaatorite sõnul on WHO kliimapaanika levitamise näol tegemist alusetu hirmutamisega, mida teadus ei kinnita.

Esiteks on aasta-aastalt äärmuslike kliimasündmustega seotud surmade arv vähenenud ja 2021. aastal oli keeruliste ilmaolude tõttu elust lahkunud inimeste arv ajalooliselt kõige väiksem. Sellise statistika peale kliimapaanika ja plahvatuslikult suureneva suremuse kuulutamine on paremal juhul WHO puhul vastutustundetu.

Teiseks sureb külma kätte aastas rohkem inimesi kui sooja ilma tõttu ja rohkem inimesi sureb talvel kui suvel. Kui kuuma kätte sureb aastas ümmarguselt viissada tuhat inimest, siis külma kätte heidab hinge neli ja pool miljonit. Ehk kui temperatuurid pisut tõusevad, tähendab see hoopis, et ilma kätte või tõttu sureb vähem inimesi.

Hiljuti avaldatud teadustöös kinnitatakse, et viimase kaheksa aasta jooksul Maal kliimamuutuste märke tuvastatud ei ole.

Toimetas Karol Kallas