Foto: Piqsels

Väidetavalt on Maailma Terviseorganisatsioon mõelnud ahvirõugetele välja uue nime, milleks saab MPOX.

Uue nime teeb Maailma Terviseorganisatsioon (WHO) teatavaks ilmselt juba novembri lõpus, vahendab asjaga kursis olevate inimeste jagatud teavet Politico.

Ahvirõuged on sugulisel teel, peamiselt meestega sugulisel teel läbi käivate meeste ja inimeste, kes nendega mingil põhjusel sugulisel teel läbi käivad või ühes voodis magavad, seas leviv nakkuslik viirushaigus. Haigus avastati 1950ndate lõpus Lääne-Aafrikas ja tegemist on zoonoosiga ehk haiguse ülekandumisega loomadelt inimestele. Haigusnähtude seas on palavik, peavalu, lümfisõlmede suurenemine, sügelus, punetus ja villid nahal. 

2022. aasta suvel leidis maailma "terviseüldsus" eesotsas WHOga, et viidatud haiguse nimi on rassistlik ja solvav kas ahvidele või meestele ning see otsustati ümber nimetada.

Üheks suuremaks ümbernimetamise tagant utsitajaks on Ameerika Ühendriikide valitsus, mille ase-terviseminister on ennast naiseks pidav mees Rachel (Richard) Levine. Väidetavalt lubasid riigi kõrged terviseametnikud, et kui WHO ahvirõugetele piisavalt kiiresti uut nime ei leia, teeb USA seda ühepoolselt. 

Üldjuhul on WHO ettepanekud haiguste nimede osas soovituslikud.

USA 2021. aastal ametisse asunud demokraatide valitsusele teeb muret, et nimega "ahvirõuged" käib kaasas häbimärgistamine ja seda eriti värviliste inimeste seas. Lisaks on viidatud nime-häbimärk takistuseks suvel hooga alanud ahvirõugete vastasele vaktsineerimiskampaaniale, leiavad asjaga kursis olevad inimesed.

Väidetavalt tabas maailma 2022. aasta kevadel ahvirõugete epideemia.

Ameerika Ühendriikides on tänaseni tuvastatud ligi 30 000 ahvirõugete juhtu ja kuigi haigus levib peamiselt meestega seksivate meeste seas, on haigus tabanud ka omasooiharate meestega koos elavaid lapsi.

Kui suvel ulatus USAs päevane ahvirõugetesse nakatumiste arv üle 400, siis novembriks on see langenud kümneteni.

Juulis kuulutas WHO ahvirõuged rahvusvahelise ulatusega rahvatervise hädaolukorraks. Eestis on terviseameti teabe kohaselt tuvastatud 11 ahvirõugete juhtumit.

Ameerika Ühendriikide üks populaarsemaid telesaatejuhte Tucker Carlson korraldas juulis ahvirõugetele uue nime leidmiseks rahvaküsitluse ja konkurentsitult kõige populaarsemaks osutus schlong covid.

Toimetas Karol Kallas