Pilt: adamsmith.org

Mao kultuurirevolutsiooni üle elanud Xi Van Fleeti sõnul on lahendused, millega progressiusulised ühiskonda üritavad kontrollida, üks-ühele sarnased nii Mao aegses Hiina Rahvavabariigis kui tänapäeva lääneriikides.  

Allolevatel piltidel on kujutatud Hiina Rahvavabariigi maapiirkondades korraldatud meeleparanduse õppetunnid (struggle sessions; 鬥爭會). Esimene pilt on pärit maareformi kampaania ajast, mis kestis 1950. aastast 1952. aastani.

Teine pilt on tehtud 1963. aastal läbi inimestele sotsialismi õpetamise kampaania ajal.

Kas neil kahel pildil kujutatul on midagi vahet?

Maareformi ajal mobiliseeris Hiina Kommunistlik Partei talupojad, et need mõistaksid hukka maaomanike klassi ja aitaksid nende maid ära võtta ning uutele omanikele laiali jagada. Protsessi käigus tapeti umbes kaks miljonit maaomanikku.

Ainult kuus aastat hiljem maaomanikelt ära võetud maad kollektiviseeriti. Esimees Mao hukutavate tagajärgedega Suur Hüpe Tulevikku tõi kaasa laiaulatusliku näljahäda, mis kestis 1959. aastast 1962. aastani ja viis hauda ümmarguselt viiskümmend miljonit inimest. 

Keda nendes katastroofides saab süüdistada? Hiina Kommunistlik Partei leidis toona, et süüdi olid kohalike piirkondade ja külade kommunistidest juhid, kes ei täitnud korrektselt Mao korraldusi. Taas mobiliseeriti talunikud, kes mõistsid hukka alama taseme parteilased ja parteijuhid ning taas võeti kasutusele vägivald. Tapeti kuskil 88 000 parteilast ja viis miljonit represseeriti. 

See kampaania oli eelmäng 1966. aastast 1976. aastani kestnud Kultuurirevolutsioonile, mille käigus hukkus ligikaudu 20 miljonit inimest.

Masside mobiliseerimine masside vastu

Kõigi kolme sündmuse kirjeldamiseks on Hiina Rahvabariigis kasutusel väljend "masside mobiliseerimine masside vastu" (挑动群众斗群众). 

Kas see pole väga sarnane sellele, mis täna toimub Ameerika Ühendriikides [ja paljudest teistes lääneriikides]?

Need ideoloogiast pimestatud sinised valvurid [USAs on sinine demokraatide värv, keda on võrreldud hungveipingidega – punavalvuritega] ei saa mitte millestki mitte mõhkugi aru!

Kui maaomanike klass pühiti maa pealt minema, siis järgmisena võeti 1957. aastal parempoolsete ja vaadete paljususe (saja lille kampaania) vastase kampaania (anti-rightists campaign) käigus sihikule haritlaste klass. 

Nendest ajaloosündmustest õppides saab aru, et kommunistide [mis on progressiusu üks sektidest] võimu ajal ei saa mitte keegi tunda ennast turvaliselt. Isegi mitte Kommunistliku partei esimees Liu Shaoqi ega Mao abikaasa Jiang Qing.

Peale Mao surma Jiang arreteeriti ja mõisteti eluks ajaks vangi. 

Kõrge parteilane ja Mao järel parteis teine mees Liu suri reeturina 1969. aastal vanglas. 

Kus on täna Xi Jinpingi kunagine konkurent Bo Xilai? Ta kannab vanglas eluaegset karistust.

Tõlkis Karol Kallas