Ideoloogilist puhastustööd läbi viiv YouTube eemaldas oma platvormilt "vihakõnena" eilse Objektiivi Fookuses saate. Foto: Martin Vaher

Videojagamisplatvorm YouTube eemaldas täna “teenusetingimuste rikkumise tõttu” oma keskkonnast eilse Objektiivi “Fookuses” saate, milles kritiseeriti Eesti LGBT Ühingu tegevust, seoses alaealise mõjutamisega “soovahetusoperatsioonile” ilma vanemaid teavitamata ning neilt selleks nõusolekut küsimata. See on juba neljas kord, mil YouTube selle nädala jooksul Objektiivi videotoodangut oma platvormilt kõrvaldab.

Alles nädala eest kõrvaldas YouTube pealekaebajate tõttu Markus Järvi nädalakommentaari, milles ta kritiseeris homoideoloogiat propageerivate ühingute riiklikku rahastamist sadade tuhandete eurodega ning “Fookuses” saate milles oli kriitilise tähelepanu all Eesti mainet kahjustava hüsteeria üleskütmine, justkui oleks Eestis natsid võimule tulnud.

Kolmandana võttis YouTube maha aga kultuurimarksismi tähendust selgitava video “Mis on kultuurimarksism?”, mis oli Objektiivi kanalil olnud üleval juba 2017. aasta septembrist.

Kõigi kolme video eemaldamist põhjendas YouTube neis väidetavalt sisalduva “vihakõne” tõttu, jättes aga samas selgitamata, mis nendes videotes täpsemalt lubamatuks “vihakõneks” kvalifitseeriti ning millistele argumentidele tuginedes seda tehti.

Kuigi YouTube on ennegi kaebuste alusel kehtestanud mitmele Objektiivi videole ligipääsupiirangud, ei ole aga varasemalt ühtegi videot platvormilt kõrvaldatud.

Vooglaid: sõnavabadus on ohus

“Eile avaldasime “Fookuses” saate, kus tõime esile, kuidas valitsuse poolt rahastatud homoaktivistid nõustavad teismelisi nende vanemate teadmata nö sugu vahetama. Tänaseks on YouTube’ile saadetud juba anonüümsed kaebused, mille alusel on meie saade maha võetud. Nii et homoaktivistide sigaduste avalikkuse ette toomine on nüüd siis VIHAKÕNE. Vaadake, inimesed, mis toimub – siin on reaalne probleem sõnavabadusega,” kommenteeris järjekordse video eemaldamist Sihtasutuse Perekonna ja Traditsiooni Kaitseks juhatuse esimees Varro Vooglaid sotsiaalmeedias.

“Ja ühtlasi on näha, mida nn vihakõne kriminaliseerimine tegelikult tähendaks – riikliku repressiivvõimuga tagatud ideoloogilist diktatuuri. Ei saa eitada, et selline asi ajab vihaseks.”

Eile avaldasime “Fookuses” saate, kus tõime esile, kuidas valitsuse poolt rahastatud homoaktivistid nõustavad teismelisi…

Posted by Varro Vooglaid on Kolmapäev, 12. juuni 2019

“Kui tahta säilitada võimalust Objektiivi videoid üles laadida ilma, et neid anonüümse pealekaebamise tagajärjel täiesti põhjendamatult vihakõnena maha võetaks, siis tuleb vaadata Venemaa teenusepakkujate poole. Nii kaugele on siis Läänes sõnavabaduse “progress” jõudnud. Palju õnne!”, nentis Vooglaid täiendavas kommentaaris.

Kas Objektiivi kanalit ootab ees sulgemine?

YouTube’i otsus asuda kõrvaldama Objektiivi videoid kuulutab kurja ning võib päädida üleüldse “vihakõneks” tembeldatud Objektiivi kanali sulgemisega, leidis Objektiivi toimetus eelmise nädala juhtkirjas:

“Igal juhul on olukord tõsine, sest YouTube on Objektiivi videote peamiseks kanaliks ja samas moodustavad videomaterjalid meie publitseeritud materjalide keskse tähtsusega osa. Seejuures jõudsime alles hiljuti olulise verstapostini, kui selgus, et Objektiivi videoid on YouTube’is vaadatud ühtekokku rohkem kui miljon korda.

Ei ole sugugi välistatud, et esimeste videote kõrvaldamine on alles eelmäng Objektiivi hääle tõsisemale mahasurumisele, mis võib päädida ka meie YouTube’i kanali sulgemisega. Kõiki märke silmas pidades oleks pigem üllatav, kui asjad selles suunas ei liiguks. Igal juhul peame valmistuma taas eluks ideoloogilise diktatuuri tingimustes, kus sõna on kõike muud kui vaba.”

Järvi: peame hakkama oma süsteemi üles ehitama, Objektiivil ainulaadne roll

“Me peame hakkama kohe praegu üles ehitama oma enda serverisüsteemi või kolima mõnda normaalsesse keskkonda, millelt videoid jagada ja vaadata,” kommenteerib YouTube-i käitumist Objektiivi peatoimetaja Markus Järvi, kelle hinnangul pole YouTube-i tsenseeritud keskkonnas enam võimalik tegutseda.

“Ühte näeme aga küll iga päevaga rohkem ja rohkem. Ideoloogilise diktatuuri tingimustes on Objektiivil Eestis oma täiesti ainulaadne koht, oma ainulaadne roll, mille säilitamiseks ja arendamiseks tuleb meil kõvasti pingutada,” toonitab Järvi.

“Meil on vaja hakata lisaks paljudele teistele ülesannetele valmistuma kolimiseks. Reaalselt tähendab see sadade videote ümberlaadimist ja toimetamist, olgu see siis mõnes neutraalses videokeskkonnas või meie enda serveris. See tähendab mh lisatööjõu palkamist.”

“Parasjagu kestab Objektiivi aasta kõige olulisem annetuskampaania, mille käigus kogume vahendeid eelseisvaks hooajaks. Pange õlg alla, head sõbrad ja lugejad, et Objektiiv võiks edasi kesta ja areneda,” pöördub Objektiivi peatoimetaja lugejate poole.

Toimetas Martin Vaher

Tõsine olukord: YouTube kõrvaldas pealekaebajate tõttu Markus Järvi nädalakommentaari ja “Fookuses” saate

YouTube kõrvaldas vihakõnena juba kolmanda Objektiivi video, mis selgitas kultuurimarksismi tähendust

Juhtkiri: YouTube’ist Objektiivi videote kõrvaldamine on märk ideoloogilise diktatuuri pealetungist

Nädalakommentaar: sõna on vaba ka sotsiaalmeedias?