Antifa demonstratsioon. Plagudel on kirjad "See on sõda" ja "Muutu valitsematuks". Foto: National Sentinel

2018. aasta lõpus alustas FBI ennast antifašistideks nimetavate vasakäärmuslaste uurimist, kuna need kavatsesid osta ühelt Mehhiko narkokartellilt relvi ja korraldada USA piiril immigrantide huvides relvastatud ülestõusu.

Antifašistide, ehk Antifa, relvastatud mässu eesmärgiks oli Ameerika Ühendriikide korrakaitsejõudude ja sõjaväe turvaoperatsioonide segamine USA-Mehhiko piiril, vahendab Fox News.

Föderaalse Juurdlusbüroo (FBI) direktori Christopher Wray sõnul pöörab büroo Antifa tegemistele üha suuremat tähelepanu ja tähelepanelikult jälgitakse liikumise ideoloogiat ja sellega seotud inimesi.

2018. aasta lõpus liikus erinevate Ladina-Ameerika kriiside tõttu Ameerika Ühendriikide poole tuhandete inimeste suurune migrandikaravan. USA jaoks oli see tõsine murekoht ja FBI asus uurima suuremas osas Mehhiko Tijuana USA piiri äärses linnas tegutsevate immigrandimeelsete Ühendriikide aktivistide, juristide ja ajakirjanike tegevust.

Viidatud uurimise kaudu saadi jälile antifašistidest aktivistidele, kes olid relvade ostmise eesmärgil kontakteerunud "Mehhikos asuva kartelli kaastöölisega, keda tuntakse nime all Cobra Commander." Relvade ostmise eesmärgiks oli piiril relvastatud mässu korraldamine.

Samas FBI aruandes hoiatatakse, et "Antifal on kavas häirida USA korrakaitsejõudude ja sõjaväe operatsioone USA–Mehhiko piiril".

Viidatud aruannet jagati erinevate sisejulgeoleku agenuuridega, nagu Tolli ja Piirivalve, DHS, CIA ja NSA.

Raportis mainitakse, et tegemist on esialgselt kogutud informatsiooni aruandega, mitte lõplikult kinnitatud andmetega ja uurimine kestab edasi.

Kahe FBI aruandes mainitud isiku – Cobra Commander Ivan Rieblingi ja Evan Duke'i – sõnul on selline väidetav Antifa vandenõu vähetõenäoline ja sellisel asjal poleks suuremat mõtet.

"On arusaamatu, miks peaks mõni Ameerika Ühendriikidest [kus suuremas osas osariikides võib relvi ilma eriloata osta iga täiskasvanu] pärit inimene tahtma osta relvi Mehhikost [kus on relvade omamine seadustega rangelt piiratud]," rääkis Riebling ajakirjanikele.

Toimetas Karol Kallas