USA president Barack Obama ja Eesti president Toomas Hendrik Ilves suruvad kätt. Tallinn, 3. september 2014. Foto: Scanpix

“Ühendriikides ja Euroopas rünnatakse demokraatiat,” teatab pressile suunatud avalduses transatlantiliseks initsiatiiviks nimetatud Demokraatia Kaitsmise Allianss (Alliance for Securing Democracy), mida juhib Hillary Clintoni presidendikampaania aegne välispoliitika nõunik Laura Rosenberger. Ühenduse nõuandvasse kogusse kuulub ka endine Eesti president Toomas Hendrik Ilves.

Rühmitus hakkab jälgima Venemaa mõjutustegevust ning kavatseb pakkuda nõu, kuidas sellele vastu seista.

“Me ei saa lihtsalt tahavaatepeeglist vaadata, kuidas Venemaa tegevus meie demokraatiat kahjustab,” räägib Rosenberger. “Täna tegevust alustanud Demokraatia Kaitsmise Allianss töötab selle nimel, et luua Euroopa ja teiste demokraatlike partnerite ühisrinne, et dokumenteerida ja tuua avalikkuse ette Vladimir Putini jätkuvad püüdlused õõnestada demokraatiat Ühendriikides ja Euroopas, analüüsida Vene riigi ja teisi riiklikult toetatud püüdlusi õõnestada demokraatiat, ja koostada ühine tegevusplaan, mida demokraatiad saaksid kasutada nendele püüdlustele vastuseismisel.”

Ühenduse nõuandvasse kogusse (advisory council) kuulub lisaks mitmetele endistele USA julgeoleku- ja luuretegelastele ning sõjaväelastele ka endine Eesti president Toomas Hendrik Ilves.

Alliansi asutamise pressiteadet võib lugeda siit, tegevust Facebookis saab jälgida siin.