Joe Biden ja Jair Bolsonaro. Foto: Scanpix

Demokraatide presidendikandidaat Joe Biden plaanib ametisse nimetamise korral nimetada nn "kliimalindpriideks" riigid, mis tema administratsiooni hinnangul piisavalt kliimamuutuste teemaga ei tegele. Nimekirja tipus võib olla Brasiilia, kirjutab vasakpoolne väljaanne Vox.

Biden on lubanud, et tema juhtimise all ühineks USA taas Pariisi kliimaleppega. Donald Trumpi poolt juba 2017. aastal välja kuulutatud leppest lahkumine jõustus ametlikult alles 4. novembril. Biden kavatseb selle sammu aga ümber pöörata ja survestada ka seni skeptilisi riike võtma eesmärgiks, et maakera keskmine temperatuur ei tõuseks rohkem kui kaks kraadi.

Bideni kliimaplaani kohaselt peaks vastupunnivaid riike hakkama "nimetama ja häbistama". Tema administratsioon plaanib avaldada uut globaalsete kliimamuutuste raportit, mida võrreldakse praegu USA välisministeeriumi poolt avaldatavate reitingutega, mis puudutavad riikide tegelemist inimkaubanduse ja inimõiguste probleemidega.

Esimeses valimisdebatis sõnas Biden, et veenaks teisi riike andma Brasiiliale kuni 20 miljardit dollarit, et Amazoni vihmametsi kaitsta. Kui aga Brasiilia metsade maharaiumist ei lõpeta, ähvardas ta tõsiste tagajärgedega.

"Demokraatlikus parteis on inimesi, kes tahaks (Brasiilia presidendi – toim.) Bolsonaro suhtes selles teema osas väga karmid olla," ütles välispoliitika mõttekoja Inter-American Dialogue juht Mike Shifter oktoobris Reutersile.

Bolsonaro teatas septembris kommentaariks Bideni öeldule, et Brasiilia on muutunud. "Erinevalt vasakpoolsetest ei võta praegune president vastu pistist ega allu ähvardustele. MEIE SUVERÄÄNSUS EI OLE LÄBIRÄÄGITAV," teatas ta Twitteris. Hiljuti läks ta aga kaugemalegi, viidates, et kui "sülg otsa saab, peab varuks olema püssirohtu".

Toimetas Jaanus Vogelberg