Ameerika Ühendriikide valitsus leiab demokraatide juhtimisel, et kõige suurem oht, mis riiki ähvardab, on valge ülemvõimlus. Pildil QAnon šamaan Jacob Anthony külastamas 6.01.2021 Washington DCs asuvat USA Kongressihoonet. Foto: Scanpix

Joe Bideni haldusaparaat teatas kavatsusest luua lahendused, mille kaudu ameeriklased saavad valitsusele oma radikaliseerunud tuttavad ja pereliikmed üles anda.

Algatuse eesmärgiks on sõda kodumaise terrorismiga. Kõrgel kohal oleva ametniku sõnul on tähtis peatada poliitikast ajendatud vägivald enne kui see algab, vahendab Breitbart

"Me hakkame avalikkust teavitama riigi lahendustest, mille abil on võimalik osutada tähelepanu inimeste murettekitavale või ähvardavale käitumisele, enne kui see muutub vägivallaks," jätkas Bideni valitsuse aparaaditöötaja.

Aparaaditöötaja tõi eeskujuna välja 2010. aastal alguse saanud Sisejulgeolekuameti (Department of Homeland Security; DHS) kampaania "kui sa näed midagi, ütle midagi". Nimetatud kampaania eesmärgiks on islamiterrori vältimine.

"[Algatus] hõlmab endas kontektsuaalsete näidete loomist, mille kaudu pereliikmed, sõbrad või töökaaslased saavad teada, et on olemas teatud rajad ja peateed, mis peaksid tekitama muret ning otsima abi neile, kelle kohta tajutakse, et nad on vägivalla suunas radikaliseerumas," jätkas aparatšik.

Endine senaator Biden manas juba oma ametisse astumise kõnes "ähvardavat poliitilist äärmuslust, -valget ülemvõimlust, -kodumaist terrorismi, millele kõigele tuleb vastu hakata ja purustada". 1. juunil peetud kõnes väitis ta, et "et valge ülemvõimluse oht on kõige surmavam kodumaad ähvardav oht". 

Bideni valitsuse haldusaparaat teatas samuti, et koostööd hakatakse tegema suurte tehnoloogiaettevõtetega, milleks on radikaliseerumisega võitlemise eesmärgil "mahukam teabe jagamine".

"Konkreetne ettevõte tunneb enamasti oma platvormi väga hästi. Kuid valitsus näeb asju – tegelikult vägivalla ähvardusi – platvormiüleselt. Nad (valitsus) näevad kuidas on seotud ilmavõrgus toimuv värbamine, radikaliseerumine ja päris maailma füüsiline vägivald," nentis aparaaditöötaja.

DHS kavatseb algatada ka "digitaalse kirjaoskuse" ja "digitaalse fitnessi" programmid, mille eesmrgiks on võidelda "pahatahtliku ilmavõrgusisuga, mida halba soovivad agendid üritavad eesmärgipäraselt levitada".

Aparaaditöötaja lubas, et uued strateegiad on "laserina sihitud" ainult vägivallategude ärahoidmisele.

"Uus strateegia on poliitilise ideoloogia ja muude väljakutsete suhtes agnostitsistlik," jätkas ta. "Ainukene, mis loeb, on see kui indiviidid võtavad oma poliitilise või muu vimma ning pööravad selle – lubamatult, ebaseaduslikult – vägivaldseteks tegudeks."  

"Me investeerime mitmetesse valitsusorganitesse, anname neile vajalikud vahendid ja palume oma kodanikelt, et nad kaasa lööksid. Sest lõpuks on see sisejulgeolek iga kodaniku kohus, mille saavutamiseks ta peab meile appi tulema," leidis aparaaditöötaja.

Toimetas Karol Kallas