Euroopa Komisjoni president Jean Claude Juncker, Euroopa Komisjoni asepresident Frans Timmermans, Leedu president Dalia Grybauskaitė ja Ungari peaminister Viktor Orbán (vasakult paremale) Maltal Euroopa Ülemkogul 2015. aasta 12. novembril. Foto: Scanpix

Euroopa Komisjoni asepresident Frans Timmermans ütles esmaspäeval Poolas viibides, et Euroopa Liit ei tohi lasta oma liikmetel "diktatuurideks" kujuneda.

"Mina olen näinud Euroopat selle erinevates vormides," ütles Timmermans ning meenutas oma kunagisi külaskäike Poolasse ja Ungarisse, kui nood veel "[kommunistliku] diktatuuri all" olid, vahendab Breitbart.

"Teie olete noored ja teie pole seda näinud," ütles Timmermans ajakirjanikele ning deklareeris: "Ja meil, eurooplastel, lasub kohustuse koorem kindlustada, et ei teie ega minu lapsed seda iial enam tagasi tulemas ei näeks."

Kõrge euroametniku sõnad kõlasid vastusena küsimusele, kas Poola kohtureformid ja Viktor Orbáni tagasivalimine Ungaris kujutavad endast Euroopa Liidule ohtu.

Timmermans selgitas samas, et ammutab "tröösti" euromeelsusest nii Poolas kui Ungaris, kus "valdav enamus kogeb tugevat kuuluvustunnet Euroopa Liitu."

Ning "see dikteerib meie ühise tuleviku."

Ungari valimiste tulemused ärritasid teisigi liberaale ja progressiive, kes leiavad, et Euroopa Liit peaks ungarlasi valesti valimise eest karistama.

Muuhulgas juhib The Daily Caller tähelepanu Washington Posti esmaspäevasele päevakommentaarile, milles ajakirjanik Frida Ghitis selgitab Ungari-vastaste sanktsioonide vajalikkust Euroopa Liidu poolt – "demokraatlike printsiipide" edendamise nimel.

Ghitise hinnangul tuleks immigrantide ja George Sorose enda "demoniseerimisega" Euroopa Liidu põhimõtteid eirav Ungari eurorahadest ilma jätta juba selleks, "et saata hoiatus teistele autokraadi-hakatistele, kes Orbánis eeskuju näevad."