James Gillray: Inglismaa ja Prantsusmaa maailma ploomipudingit jagamas, 1805 Pilt: metmuseum.org

Bill Gatesi ja temaga seotud neli suurt vaktsiini-vabaühendust usurpeerisid lääneriikide Covid-19 haldamise ning seda suuresti maksumaksjate raha eest. Neist mitte keegi oma tegude eest ei vastuta, selgub Politico ja Die Welti koostöös ilmunud mahukast uurimusest. Objektiiv avaldab tõlke osade kaupa ja käesolev on neist kuues.

Kuna tegemist on mahuka tekstiga, avaldab Objektiiv selle tõlke osade kaupa ja käesolev on neist kuues. Jutumärgid sõnadele-väljenditele, nagu "elu päästvad vaktsiinid", "heategevusorganisatsioon" ja sarnased ametliku Covidi propagandaga kaasas käinud tähised on lisatud Objektiivi poolt. Ülevaate esimene, teine, kolmas, neljas ja viies osa.

Lobidokumendid näitavad, et 2020. kuni 2022. aastani peeti Euroopa Komisjoni ja Ühendkuningriigi kõrgemate ametnike ning nelja vabaühenduse (Gatesite Sihtasutus, Wellcome Trust, CEPI, Gavi) esindajate vahel Covidi ja pandeemia teemal üle saja kohtumise. Vabaühenduste juhid osalesid samuti mitmetel kohtumistel, mida tegid ka Ühendkuningriigi peaminister Boris Johnson ja Euroopa Komisjoni juht Ursula von der Leyen. Saksamaal saatsid CEPI ja Gavi kahe aastase perioodi jooksul kantsleri büroole hulgaliselt kirju, et nendele organisatsioonidele eraldataks rohkem raha.

Vabaühenduste omavahel kooskõlastatud tegevus kandis vilja ja seda nii rahaliselt kui mõjukuse vallas.

Alates 2020. aastast on CEPI tänu lobitegevusele saanud miljardeid dollareid. 2020. ja 2021. aastal andis Euroopa Komisjon CEPIle üle 100 miljoni euro, Ühendkuningriigi valitsus üle 330 miljoni, Saksamaa üle 430 ja USA eraldas organisatsioonile kaheksa miljonit dollarit. Mis puutub Gavisse, siis ajavahemikus 2021. aastast kuni 2025. aastani on Ameerika Ühendriikide valitsus lubanud sellele anda 4,8 miljardit, Ühendkuningriik 2,6 miljardit, Saksamaa üle kahe ja Euroopa Komisjon üle ühe miljardi euro. 

Kuidas plaane sepistati

Alates Covidi kriisi esimestest nädalatest käitusid organisatsioonid rahvusvahelise tervisekogukonna koordinaatoritena. Nad kohtusid oluliste terviseorganisatsioonidega ja suhtlesid teadlaste ning ametnikega üle maailma. Samuti pidasid nad läbirääkimisi ravimiettevõtetega, et teha kindlaks nende valmisolek ja suutlikkus hakata vajaduse tekkides kiiresti Covid-19 vastumeetmeid tootma. Bill Gates esines pandeemia alguses korduvalt erinevates telekanalites ja käitus sealjuures kui mõne suurriigi juht.

Gatesite Sihtasutuse kodulehel kirjutatakse, et see usub koostöösse valitsustega ja peab seda "tõhusaks tööriistaks", kuid lisab, et "heategevusest ei tohiks saada valitsuse asendajat".

Samas pandeemia esimese kolme kuu jooksul nimetatud neli organisatsiooni tegutsesid üle valitsuste peade ja panid kokku kava, milline peab olema üleilmne reaktsioon Covid-19 levikule. Nad sõelusid välja ettevõtted, kellega koostöös hakata tootma meditsiinilisi vastumeetmeid. Politico ja Welti läbi viidud finantsanalüüs näitab, et Gatesite Sihtasutus ja Wellcome investeerisid pandeemia alguskuudel ettevõtetesse, mis hakkasid tootma teste ning Covidi ravimeid.

Gatesite Sihtasutuse kõneisiku sõnul aitasid rahalised panused neil ettevõtetel saada "kiire ja paindliku rahastamise" ning "täita ressursilüngad". Ta lisas, et enne Covid-19 pandeemia välja kuulutamist annetas Sihtasutus 10 miljonit sellega maailmas võitlemiseks.

CEPI nõukogu koosolekute ülestähendused näitavad, et 2020. aasta jaanuari lõpuks otsustas organisatsioon investeerida viis miljonit eurot nelja Covid-19 vaktsiini arendusprojekti. Gatesi Sihtasutus toetas omakorda vaktsiinide arendust Washingtoni Ülikoolis, New Yorki Ülikoolis ja Oxfordi Ülikoolis.

2020. aasta jaanuari lõpus hakkasid Donald Trumpi valitsuse terviseametkondade ametnikud pidama ravimiettevõtetega läbirääkimisi vaktsiinide arendamise teemal, kuid esimeste lepinguteni jõuti alles kuid hiljem. Aprilli alguses käivitati operatsioon Välkkiirus (Warp Speed; hüpoteetiline lahendus, kuidas ruumi kokku surumisega saavutada ülevalguskiirus), mille meeskond koostöös tervishoiu- ja sotsiaalministeeriumiga käivitas kiirkorras vaktsiinide arendustegevuse ning aitas mitmekordistada nende tootmisvõimsusi. Toona keskendus USA siiski kodustele Covidi muredele ja maailma omadele mitte nii väga. 

Neli vabaühendust hakkasid samal ajal töötama välja süsteeme, kuidas jagada Covidi vastaseid tööriistu üle maailma, eriti madala ja keskmise sissetulekuga riikides.

Thomas Bollyky Pilt: YouTube'i ekraanitõmmis

"Eelmiste maailma tervisekriiside ajal võttis Ameerika Ühendriikide valitsus omale juhtrolli ja aitas abivajajaid ravimite, vaktsiinide ja teiste vastumeetmetega. Kuid Trumpi valitsuse ajal USA seda rolli ei täitnud," osutab Välissuhete Nõukogu (Council on Foreign Relations) üleilmse terviseprogrammi juht ja CEPI nõunik Tom Bollyky. "See ülesanne jäi organisatsioonide, nagu Bill ja Melinda Gatesi Sihtasutus, Gavi ja teiste hallata, et koondada riikide valitsused mingi plaani taha."

Paul Mango Foto: hrc.org

Trumpi aja terviseministeeriumi kõrge ametnik Paul Mango kinnitas, et USA ei mõelnud üle maailma vaktsiinide jagamise peale enne 2020. aasta juulit, mis oli viis kuud peale viiruse maailmas levima hakkamist. Samas tema sõnul hakkas USA juba sama aasta veebruaris nägema vaeva, et teha selgeks võimalikud vaktsiinikandidaadid. Investeeringud neisse ettevõtetesse võtsid siiski aega veel mitmeid kuid.

"Me pidime enne raha paigutamist hindama suurt hulka  ettevõtete ja nende vaktsiinide erinevaid karakteristikuid. Me tahtsime näha, et vaktsiinide esimese ja teise astme kliiniliste katsetuste andmestik kinnitab nende tõhusust. See võttis mitmeid kuid aega," rääkis Mango ühes intervjuus.

Esimene osa.

Teine osa.

Kolmas osa.

Neljas osa.

Viies osa.

Toimetas Karol Kallas