Pilt: Piqsels

Bill Gatesi ja temaga seotud neli suurt vaktsiini-vabaühendust usurpeerisid lääneriikide Covid-19 haldamise ning seda suuresti maksumaksjate raha eest. Neist mitte keegi oma tegude eest ei vastuta, selgub Politico ja Die Welti koostöös ilmunud mahukast uurimusest. Objektiiv avaldab tõlke osade kaupa ja käesolev on neist viies.

Kuna tegemist on mahuka tekstiga, avaldab Objektiiv selle tõlke osade kaupa ja käesolev on neist viies. Jutumärgid sõnadele-väljenditele, nagu "elu päästvad vaktsiinid", "heategevusorganisatsioon" ja sarnased ametliku Covidi propagandaga kaasas käinud tähised on lisatud Objektiivi poolt. Ülevaate esimene, teine, kolmas ja neljas osa.

Lobitegevuse, intervjuude ja kohtumiste ülestähendused näitavad, et üleilmsed vabaühendused hakkasid 2020. aastal kiiresti tegutsema ning täitsid juhtimise tühimiku, mida ei suutnud hallata valitsused, mis maadlesid jätkuvalt kodumaiste Covidi tekitatud tervisemuredega.

Gatesi Sihtasutuse, Wellcome'i, CEPI ja Gavi juhid käivitasid endi lobi- ja propagandavõrgustikud, kasutasid oma poliitilisi sidemeid ning mõjutasid Ameerika Ühendriikide ja Euroopa Liidu ametnikke, et need annetaksid nimetatud organisatsioonide loodud ja juhitavate Covidi programmide tarbeks miljardeid dollareid-eurosid.

Määr, millises ulatuses nimetatud organisatsioonid pääsesid ligi maailma mastaabis otsuseid langetavatele inimestele, näitab nende organisatsioonide keskset rolli rahvusvahelise Covidi vastupanu kujundamisel. Need ühendused instrueerisid Euroopa Komisjoni ametnikke testide, ravimite, vaktsiinide investeeringute teemal ja kui oluline on seda kõike jagada ülejäänud maailmaga. 

Ühendkuningriigis kohtusid ühenduste esindajad ühes kuus tavaliselt mitu korda valitsuse ministritega, et pidada aru Covidi testimise, kliiniliste ravimikatsetuste ja vaktsiinide tootmisvõimsuste teemal. Mitmel kohtumisel osales ka peaminister Boris Johnson

Politico ja Welti ajakirjanike hangitud Saksamaa valitsuse dokumendid näitavad, et Bill Gates ning tema endine naine Melinda French Gates rääkisid isiklikult toonase kantsleri Angela Merkeliga Covidi vaktsiinide maailmas jagamise teemal. 

Samal ajal USAs kohtusid vabaühenduste esindajad kõrgete terviseametnikega. Vabariiklaste välja nõutud dokumendid annavad ülevaate kui tundlikel rahvusliku tervise ja turvalisuse teemadel ning kui sügavuti pidas Wellcome'i direktor Jeremy Farrar aru USA valitsuse kõige kõrgemate ametnikega. Käesoleval aastal avalikustatud e-kirjad näitavad, kuidas Farrar kohtus pandeemia esimestel nädalatel oluliste USA terviseametnikega, kelle hulgas oli Anthony Fauci ja rahvuslike terviseinstituutide (NIH) direktor  Francis Collins ning aru peeti muuhulgas teemal, et Covid-19 võis lekkida Hiina Rahvavabariigi laborist.  

Donald Trumpi valitsuse ametnikud rääkisid lisaks, kuidas nad suhtlesid Bill Gatesi ja tema Sihtasutuse esindajatega ning vahetasid mõtteid, mis viisil kiirkorras arendada Covid-19 vastaseid vahendeid, sealhulgas vaktsiine, ja kuidas neid arengumaadele jagada. Nende kohtumiste arv ja sagedus kasvas pandeemia levides. Kaks tänast ja üks endine kõrge terviseametnik kinnitavad, et Joe Bideni valitsuse ajal kohtusid USA terviseametnikud Sihtasutuse esindajatega iga nädal. Gavi nõukogus istub USA valitsuse esindaja, kes tihti pidas riiklikes terviseküsimustes nõu vabaühendusega.  

Üks kõrge USA ametnik kinnitab, et terve föderaalvalitsus toetus pandeemia jooksul, eriti selle varajases faasis, pea kõiges viidatud vabaühenduste nõuannetele.

Kuigi vabaühenduste ekspertiisis keegi ei kahelnud – suur osa Bill Gatesi ja Melinda French Gatesi elutööst on pühendatud viirustega võitlemisele –, tekitas tõsiasi, et võtmetähtsusega otsuseid mõjutasid Ameerika miljardärid ja nende loodud tohutud võrgustikud, küsimusi nii ametnike endi kui rohujuuretasandi aktivistide seas. 

Londoni Kuninganna Mary Ülikooli (Queen Mary University) rahvusvahelise poliitika professor Sophie Harman leiab: "Tähelepanelikult tuleb uurida, kuidas need rahvusvahelise rahvatervisetööstuse suured mehed allutasid Covidi agenda enda tahtele ja mõjutasid seda, mida inimesed pandeemiaks valmisoleku ning sellele reageerimise kohta arvasid. Tegemist on pöördukse süsteemiga, kuidas ja kus neid inimesi koolitatakse, kus need inimesed töötavad ja on töötanud, kuidas nad said oma tänased töökohad – see kõik on väga tihedalt seotud võrgustik."

Gatesite Sihtasutuse mõju ja kuidas neist sai pea ainus Covidi lahenduste pakkuja, on tingitud hoolikalt ettevalmistatud lobi- ning propagandategevusest

"Nad on väga head lobitegijad. Need inimesed täidavad oma eesmärke suure kirega ja nad on selles väga võimekad," kirjeldab olukorda üks Euroopa Liidu ametnik. "Need inimesed töötavad loomulikult [eelpool mainitud] vabaühendustes ja fondides."

Lobitegevuse aruanded näitavad, et kahe viimase aasta jooksul on Gavi ja CEPI kulutanud lobitegevusele, mille eesmärgiks on endi tegevuseks ja eesmärkide täitmiseks USA valitsuselt ning Euroopa Liidult raha kogumine, vähemalt 1,3 miljonit eurot. Wellcome kulutas Euroopas oma programmidele poliitilise toetuse kogumiseks vähemalt 1,1 miljonit eurot. 

Rob Nabors Foto: gatesfoundation.org

Gatesite Sihtasutus asutas 2019. aastal lobiettevõtte Gates Policy Initiative (Gatesite poliitiline algatus; GPI), mida asus juhtima Barack Obama aja Valge Maja kabinetiülema asetäitja Rob Nabors. Ettevõte ei ole tänaseni esitanud ühtegi ametlikku lobitegevuse aruannet.  

Gatesite Sihtasutuse kõneisiku sõnul keelavad USA seadused eraõiguslikel sihtasutustel koridoripoliitika tegemise ja GPI on Sihtasutusest eraldiseisev organisatsioon, mis oma programmilisi tegevusi ei kooskõlasta. GPI pressiesindaja sõnul töötab ettevõte Bill Gatesi ja Melinda French Gatesi "otse antud kingituse" toel ja selle senises tegevuses pole midagi sellist, mis nõuaks lobitegevuse aruannete esitamist.

Alex Azar Foto: Scanpix

Gatesite Sihtasutuse juhid olid endi kõige paremad lobistid. Mitmed endised Trumpi valitsuse ja kongressi ametnikud kinnitavad, et Gates ja tema meeskond suhtlesid tihedalt rahvaesindajate ning ametnikega, kelle hulgas oli terviseminister Alex Azar. Kohtumiste teemaks olid pandeemiaga võitlemise kulutuste prioriteedid. Azari enda käest ei õnnestunud ajakirjanikel kommentaari saada. 

Esimene osa.

Teine osa.

Kolmas osa.

Neljas osa.

Toimetas Karol Kallas