Aleksanterikatu, Helsingi. Foto: Bigstockphoto.com

Soome lahe põhjakaldal, Eestist kõigest 80 kilomeetrit kaugusel, on tekkimas ebaseaduslike sisserändajate kogum, keda ei Soome riik ega Helsingi linn ei suuda hallata, kirjutab Helsingis töötav Objektiivi kaasautor Roland Tõnisson, viidates ühtlasi Põlissoomlaste erakonna liikme hinnangule, mille kohaselt "punaroheline unelm on tee hävingusse".

Põhiliselt sotsiaaldemokraatidest ja rohelistest koosnev Helsingi linnavalitsus otsustas esmaspäeval enamushäältega võtta oma ülalpidamisele linna territooriumil asuvad illegaalsed, dokumentideta isikud. Sisuliselt on tegemist roheliste ja vasakjõudude ühisprojektiga, mille alusel saavad õiguse vabalt elada ja nõuda ülalpidamist isikud, keda riik ja migratsiooniamet on seni püüdnud selekteerida ning vajadusel välja saata. Sellise absurdse otsusega tagatakse illegaalidele tasuta toimetulek, eluase, toitlustus, ravimid ja ka hambaravi.

Põlissoomlaste esindaja linnavolikogus Mari Rantanen väljendab oma blogis selle otsuse pärast sügavat nördimust:

"Helsingi linnavalitsus otsustas 20.11. suurendada illegaalselt riigis viibivate isikute õigust:

tasuta ravimitele,
tasuta majutusele,
tasuta toiduainetele,
tasuta terviseseirele ja ravile,
tasuta kaitsesüstidele,
rasedatele ja väikelastega peredele pikemaaegset majutust,
abile leidmaks võimalusi "paberiteta isiku" staatusest väljumiseks,
õigusabile dokumentide hankimisel,
psühhiaatrilisele abile,
toimetulekuabi tõstmisele.

Linnavalitsus sätestab, et muudatustest peab teavitama Helsingi linna koduleheküljel mitmetes keeltes, sealhulgas araabia, somaalia, rumeenia ja bulgaaria keeles. Linna ametkonnad peavad teenuseid pakkuma aktiivselt, ise initsiatiivi üles näidates."

Mari Rantaneni arvates on otsus õiglustunde seisukohast täiesti absurdne, rääkimata sellest, et see viib majanduse ja sisejulgeoleku krahhini. Seadusele ja varjupaigataotlemise protsessile ei ole enam mitte mingisugust vajadust.

"Sel ajal, kui riik üritab tõhusalt vähendada illegaalset riigis viibimist (vähemasti jätab sellise mulje), kutsub Helsingi kõiki kostile. Tasuta. Kulukal varjupaigaprotsessil ei ole enam mingit mõtet. Lisaks sellele, et selline otsus põrmustab nõudmise järgida seadust, pannakse uued teenused täielikult helsinglaste õlgadele. Ja nagu kõik teavad – raha ei tule seina seest, vaid seda võetakse ära teistelt valdkondadelt. Ega siis ilmaasjata ei tekkinud vajadus võtta rahad ära omastehooldajatelt. Ja kiiresti.

Kustkohast saab soomlane tasuta teenuseid ja ravimeid? Mitte kusagilt. Kas on see üldse seaduslik, et ühed maksavad ja teised mitte? Need, kellel on seaduslik alus maal viibida – maksavad, ja teised mitte? Kas on midagi kuulnud midagi hullumeelsemat? Ma ei ole kaugel sellest, et julgustada väikese sissetulekuga soomlasi nõudma enesele samasuguseid teenuseid, nagu saavad "ilma paberiteta" välismaalased. "Paberiteta", "dokumentideta" – nüüd legitimeeritakse kõik nende mõistete juurde kuuluv."

Vasakpoolse linnavolikogu liikme Veronika Honkasalo (vas.) algatust parandada dokumentideta isikute olukorda esitles abilinnapea Sanna Vesikansa (roh.) Paavo Arhinmäki (vas.) toetusel. Ettepanek läks läbi häältega 8 : 7. Selle poolt hääletasid 2 vasakliitlast, 4 rohelist, 1 sotsiaaldemokraat ja 1 Rootsi Rahvapartei esindaja.

Vastuhääled tulid viielt koonderakondlaselt, ühelt põlissoomlaselt ja ühelt sotsiaaldemokraadilt. Vastu hääletanud põlissoomlane Mika Raatikainen on esitanud alternatiivse ettepaneku.

Põlissoomlaste volikogu liige Pia Kopra kirjutab: "Punaroheline unelm on tee hävingusse, mis on sillutatud heade kavatsustega."

Eesti inimestele tähendab see, et väga lähedale on tekkimas suur illegaalsete immigrantide kogum, keda Soome riik ja Helsingi linn ei suuda tegelikult hallata. Vastupidiselt varasematele kinnitustele identifitseerida iga riiki saabuja on lastud Soome tulla mitmekümnel tuhandel illegaalil, kelle tegelikke isikuandmeid ja minevikku keegi ei tea.

Sisuliselt on tegemist Helsingi linna – õigemini roheliste, sotsiaaldemokraatide ja vasakliidu – kapitulatsiooniga illegaalse immigratsiooniprotsessi ees. Seda olukorras, kus riigis on väljakujunenud džihadistide võrgustik. Eestile tähendab see islamiterrorismile soodsat, riiklikult rahastatud kasvupiirkonda.

Peame kindlasti silmas pidama ka seda, et islami traditsiooni kohaselt nähakse lääneriikide poolt makstavaid sotsiaaltoetusi ka valeusuliste kohustusliku andamina "Allahi armastatuile".

Soome poliitilisele eliidile ei lähe mõistuse hääl korda. Septembri lõpus andis väljaandele Kansalainen intervjuu Egiptuse imaami poeg, kirjanik Hamed Abdel Samad, kes on üle 20 aasta saanud jälgida Euroopa muutuvat olukorda. Plahvatuslikult kasvanud terrorirünnakutele on tal lihtne seletus:

"Avasite oma piirid inimestele, kes ei pea millekski Euroopat kujundanud väärtusi – demokraatiat, vabadust, sõnavabadust. Enamusel tulijatest ei ole plaani tulla Euroopasse tapma, ent nad saavad eitava vastuse oma asüülitaotlusele. Siis tuleb mängu islamistlik ideoloogia. Noori mehi värbavad islamistid, kes tunnevad ennast ka Soomes üsna turvaliselt, lähtuvad väga lihtsast taktikast: hirmutamisest – selle abil saavad nad üha suurema mõjuvõimu."

Näeme, et see tõesti töötab, sest arvestades roheliste ja vasakliberaalide seniseid sõnavõtte stiilis "kallistage ja naeratage ning terroristide südamed sulavad ja nad naeratavad meile vastu," ei ole esmaspäevane Helsingi linnavalitsuse otsus üllatus. Kogu oma absurdsusest hoolimata.

"Euroopa väravaid ei oleks pidanud avama kõigile," ütleb Hamed Abdel Samad. "Mida teevad Euroopas varjupaigataotlejatena marokolased ja tuneeslased?"