Daniel Hoffman. Foto: kuvatõmmis

Endine CIA Moskva osakonna juht Daniel Hoffman leiab, et USA luureorganisatsioonide senine arvamus, nagu oleks Venemaa soovinud 2016. aasta valimistel konkreetselt Donald Trumpi toetada, on ekslik ja tuleks üle vaadata. 

Kolme aasta eest CIAst lahkunud Hoffmani sõnul ei usu ta, et Vene luure tegevusel oleks olnud valimistulemustele mingit mõju. Tema meelest oli venelaste eesmärk pigem nö äärmusi võimendada, et süvendada USA riigisiseseid lahkhelisid. Samuti ütles ta intervjuus tuntud USA ajakirjanikule John Solomonile, et venelased jätsid enda tegevusest mitmel korral meelega jälgi, et luua muljet, nagu oleks Trump nende poolt kompromiteeritud.

"Paljud inimesed küsivad – kas Venemaa proovis aidata üht või teist kandidaati? Ei – ja meie enda luurejuhi raport 2017. aasta jaanuarist näitab, et me ei suutnud kunagi kindlaks teha venelaste tegevuse mõju, kui seda üldse oli. Aga Putin soovib mõjutada seda, millest räägime. Ta soovis, et demokraadid ja vabariiklased läheksid üksteisele kõri kallale, ja seda ta ka sai," rääkis Hoffman.

USA luure mängiti üle?

Siin tõi ta näiteks kurikuulsa kohtumise Trump Toweris 2016. aasta juunis. President Trumpile kuuluvas hoones said kokku tema kampaaniameeskonna kolm liiget – ta enda poeg Don Jr, tütremees Jared Kushner ja lobist Paul Manafort – ning veel viis inimest, kelle hulgas oli Vene võimuringkondadega seotud advokaat Natalja Veselnitskaja.

Väidetavalt ootasid Trumpi meeskonnaliikmed kohtumiselt kompromiteerivat infot Hillary Clintoni kohta, aga Veselnitskaja võttis teemaks hoopis aktivistist investori Bill Browderi ja tolle ärgitusel vastu võetud nn Magnitsky seaduse, mille tühistamist Venemaa soovib. Don Jr on öelnud, et kohtumine oli nende jaoks kasutu. Hiljem lekkis info selle toimumisest aga meediasse ja jättis Trumpist ja tema meeskonnast väga halva mulje.

Nii enne kui pärast Trumpi pojaga rääkimist kohtus Veselnitskaja aga ka firma Fusion GPS juhiga. Fusion GPS on poliitilise "kompra" kogumisega tegelev ettevõte, mis tellis endiselt Briti luurajalt Christopher Steele'ilt Trumpi kohta nn Steele'i toimiku. Nüüd on selgunud, et USA luure peab suurt osa Steele'i toimikusse jõudnud väidetest Vene luure poolt ette söödetud disinformatsiooniks.

Hoffman rääkis juba 2017. aasta augustis värskelt pärast CIAst lahkumist NPRile antud intervjuus, et nii Trump Toweri kohtumine kui Steele'i toimik on enam kui kahtlased. Nüüd ütles ta, et tema kogemuse järgi ei paljasta Vene luure ameeriklaste operatsioone, mille nad on avastanud, vaid püüavad neid pigem enda kasuks pöörata. Tema meelest said venelased ka Steele'i uurimistööst varakult haisu ninna.

"Miks mitte sööta Steele'ile valeinfot ette? Venelased mängisid seda mängu väga hästi," rääkis Hoffman.

CIA jättis info kontrollimata

2017. aasta jaanuaris briifiti toimiku teemal ka toonast presidenti Barack Obamat. Hoffman juhtis tähelepanu sellele, et tavapäraselt kontrollitakse presidendi lauale jõudvat luureinfot väga põhjalikult, aga sel korral tehti erand. Tema sõnul on see arusaamatu. 

"Süüdistan FBId vähem kui CIAd ja konkreetselt (CIA toonast juhti) John Brennanit. Ma ei suuda uskuda, et Brennan ei toonud seda (toimikut) CIA Venemaa tiimile ja ei küsinud – vaadake tema allikaid, kas see võib olla tõsi?" rääkis Hoffman. 

"Luurekogukond ei öelnud, kas see on tõsi või mitte, või mis on meie hinnang. Samal ajal oli Steele toimiku juba meediale lekitanud. See tegi täpselt seda, mida Putin soovis. Massiivne iseendale tekitatud haav, ja me maksame selle eest siiani," märkis Hoffman.

Hoffmani puhul on märkimisväärne see, et ta elas aastatel 1999-2003 Eestis, juhtides siinset CIA jaama, ja räägib puhtalt eesti keelt. Mullu nimetas Donald Trump ta aga oma luurenõukogu liikmeks. Praegu töötab Hoffman konservatiivse telekanali Fox News heaks.