Ekraanitõmmis ERR-i saatest "Ringvaade" (04.10.2018). Rakveres toimuval LGBT filmifestivalil linastuvaid transsoolisuse teemalisi filme mõtestab Marko Reikopi palvel vaatajaile lahti transsooline "naine" Susanna.

Eile lasti ERR-i saates "Ringvaade" eetrisse homoseksuaalist saatejuhi Marko Reikopi intervjuu Rakveres LGBT filmifestivali korraldava homoaktivisti Keio Soomelti ja n-ö transsoolise "naise" Susannaga. Erinevalt sellest, kuidas Reikop suhtub konservatiividesse, ei kätkenud intervjuu ootuspäraselt ainsatki kriitilist küsimust.

Rakveres tegutsevale Soomeltile pakkus konservatiivide suhtes alati varjamatult vaenulikult meelestatud Reikop võimaluse tutvustada, milliseid filme tema poolt korraldataval LGBT filmide festivalil Festheart sel aastal näha saab. Soomelt selgitas, et erinevalt eelmistest aastatest pannakse rohkem rõhku transsoolisuse temaatikale.

Varem on Soomelti korraldatava festivali ümber lahvatanud korduvalt skandaalid, muu hulgas seonduvalt küsimusega sellest, kas Rakvere linnavolikogu peaks rahaliselt toetama festivali läbiviimist. Eriti tungivalt on festivali avaliku rahastamise toetuseks välja astunud EELK Rakvere Kolmainu koguduse väga liberaalsete vaadetega pastor ja Virumaa praost Tauno Toompuu. Soomelt omakorda kuulub nimetatud koguduse nõukogu liikmete hulka.

Teisel saatekülalisel, kes nimetas end Susannaks, andis Reikop rahvusringhäälingu areeni, et pajatada nn transsooliste raskest elust Eestis.

"Transsoolised on ka ikkagi inimesed ja elavad oma elu," kinnitas ta ja tõi välja, et Eestis on raske transsooline olla. "Minu tööandja nägi mind selgeltnägijate saates, kus ma rääkisin kõike oma elust, pärast mida me läksime riidu ja lõpuks ta vallandas mind," kurtis ta ja lisas, et "nüüd olen ma täiesti 100 protsenti naine – kuigi muidugi ma lapsi ei saa, on mul dokumendid täitsa naiste omad, nagu ikka."

Ekraanitõmmis ERR-i saatest "Ringvaade" (04.10.2018)

Ühtlasi selgitas Susanna saatejuhi toetava pilgu saatel, kuidas ta tundis juba ammu, et ta on sündinud vales kehas, sest tegelikult olevat ta mitte mees, vaid naine. Kuidas seda mõista, et keegi saab sündida "vales kehas", sellest saates lähemalt juttu ei tehtud.

Muu hulgas näidati saates klippe kahest Soomelti poolt korraldataval LGBT filmifestivalil linastuvast filmist, mida siis Susanna omalt poolt Reikopi palvel vaatajate jaoks lahti mõtestas. Transsoolisusest kõnelev film oli tema sõnul väga ilus ja õpetlik, näidates kuidas lastele transsoolisusest rääkida ning neis selle suhtes mõistvat hoiakut kujundada.

"Suur aitäh teile mõlemale siia stuudiosse tulemast, nii Keio kui ka Susanna. Nii et siis geifilmi festival juba homsest kolm päeva Rakveres kestab," toonitas Reikop 10-minutilise intervjuu kokkuvõtteks.

ERRi seadus rahvusringhäälingut väärtustama perekonnal põhinevat ühiskonnamudelit, sätestades paragrahvis 4 punkt 7 järgmist: "Rahvusringhäälingu eesmärk on kaasa aidata Eesti Vabariigi põhiseadusega sätestatud Eesti riigi ülesannete täitmisele. Selleks loob Rahvusringhääling programme, toodab ja vahendab saateid ning korraldab teisi tegevusi, mis ükshaaval või kogumis väärtustavad perekonnal põhinevat ühiskonnamudelit."

ERR on varem korduvalt eitanud oma ideoloogilist kallutatust ning etteheiteid, nagu kasutataks rahvusringhäälingu ressurssi süstemaatiliselt nn seksuaalvähemuste ideoloogia ja eluviisi avalikuks propageerimiseks ja normaliseerimiseks.

ERR rikub süstemaatiliselt oma seaduslikku kohustust väärtustada perekonnal põhinevat ühiskonnamudelit