Foto: Hippopx

Ameerika Ühendriikide Florida osariigi vabariiklasest kuberner Ron DeSantis allkirjastas seaduse, millega karistatakse riiklike ülikoolide vasakäärmuslikku ajupesu.

Värske seaduse alusel nõutakse riiklikult rahastatud ülikoolidelt, et need teeksid küsitlusega kindlaks nii ametnike ja õppejõudude kui üliõpilaste poliitilised usutunnistused, vahendab Business Insider

DeSantis leiab, et ülikoolides vohav intellektuaalne progressiusu ajupesu on ületanud igasugused piirid ja ülikoolide intellektuaalne maastik on "liisunud".

Florida kuberneri sõnul ülikoolid, mis ei edenda intellektuaalset mitmekesisust, jäävad ilma osariigi poolsest rahastusest.

Seadust tutvustaval pressikonverentsil rääkis DeSantis, et ülikoolid, "mis on liisunud ideoloogia kasvulavad, ei vääri maksumaksjate [maksudena osariigile makstud] dollareid ja me ei saa seda [ideoloogilist ajupesu] toetada."

Seaduses nähakse ette, et ülikoolides tuleb kord aastas korraldada uuring, millega hinnatakse "vaatenurkade mitmekesisuse alusel intellektuaalset vabadust", otsustatakse "millisel määral esiteldakse üliõpilastele võistlevaid ideid ja vaateid" ja kas ülikoolide üliõpilased, professorid ning töötajad "tunnevad ennast piisavalt vabana, et rääkida kartuseta oma uskumustest ja vaadetest nii ülikoolilinnakus kui loengutes". 

Seadus jõustub 1. juulist ja sellega nõutakse, et üliõpilastele "esiteldakse mitmekesiseid ideid ja arvamusi, sealhulgas selliseid, millega nad ei pruugi olla nõus ja mis võib neis tekitada ebamugavust".

Mitmed õppejõud ja hariduseksperdid on avaldanud muret, et uus seadus annab osariigi valitsusele võimaluse sekkuda ülikoolide õppetöhhe, politiseerida õppejõudude palkamise, vallandamise ja edutamise ning piirata üliõpilaste sõnavabadust.

DeSantise sõnul teab ta "suurt hulka lapsevanemaid, kes on mures, et ülikoolides pestakse nende laste ajusid".

"Ma kaldusin arvama, et ülikoolid on koht, kus inimesed puutuvad kokku suure hulga erinevate ideedega. Paraku täna on tavaks, et ülikoolides valitseb intellektuaalselt rõhuv keskkond. Võimu on enda kätte anastanud [progressistlik] õigeusk, mida kuulutatakse, samas kui teisi vaateid eiratakse või isegi lämmatatakse," kirjeldas olukorda kuberner.

Florida seadus on osa Ameerika Ühendriikide konservatiivide võitlusest riigi haridussüsteemis vohava progressiusuga. Vabariiklased on üle riigi astunud vastu pseudoajalooliste ja rassistlike 1619. projekti orjapidamist puudutava ajaloo väänamise ning kriitilise rassiteooria koolides õpetamisele. Mõlema, nii 1619. projekti kui kriitiline rassiteooria, õpetamine on Florida avalikes koolides keelatud. 

Lisaks allkirjastas DeSantis veel haridusvalla seaduse, millega nõutakse Florida alg- ja keskkoolides isamaaarmastuse ning kommunistlike ja totalitaarsete režiimide kuritegude tutvustamist.

2018. aastal avaldatud uuringus selgus, et õppejõudude seas on progressiusklikke demokraatide ja vabariiklaste suhe rohkem kui kümme ühele, demokraatide kasuks.

Toimetas Karol Kallas