Rahvusringhäälingu uudiste- ja arvamusportaalist võib leida artikleid, milles käsitletakse USA presidendi Donald Trumpi vastaseid marsse ja proteste, kuid mitte kajastust möödunud reedel aset leidnud elupooldajate marsi kohta. Kui nii, siis tekib küsimus: kui see pole ideoloogiline kallutatus, siis mis see on?

FOOKUSES:

Donald Trumpi astumist presidendiametisse ja tema esimese töönädala mõningaid otsuseid saatsid meeleavaldused ja protestid, mida kajastas innukalt ka Eesti Rahvusringhääling.

21. jaanuaril avaldas ERRi portaal artikli “Naised üle maailma protestivad Trumpi vastu”, milles käsitleti nii Washingtonis toimunud “Naistemarssi” kui teisi Trumpi-vastaseid proteste. Artiklist võis muuhulgas lugeda:

“Ülerahvastatud metroojaamad kubisesid rõkkavatest ja aplodeerivatest marsiga liitunud naistest. Võimude hinnangul võib aktsioon tuua kaasa aegade suurima inauguratsiooniga seotud protestil osalejate arvu rekordi.”

Edasi võib lugeda, et “Naistemarss sai alguse lihtsast Facebooki-postitusest, mille tegi Hawaiil elav vanaema, pensionipõlve pidav endine advokaat Teresa Shook“. Kuid sõnagagi ei mainita multimiljardär George Sorose rolli protestide rahastamisel.

29. jaanuaril kajastas ETV uudistesaade “Aktuaalne kaamera” uudisloos Donald Trumpi “moslemikeelu” mõju ja sellega seotud proteste USA lennujaamades. Uudises vahendati Trumpi-kriitikute seisukohta: “Kriitikud nimetavad Trumpi määrust moslemite-keeluks ning usuliseks segregatsiooniks.” (Väärib märkimist, et Trumpi kehtestatud sissesõidukeeld teatud islamiusulistest riikidest saabujatele leidis ERRi portaalis kajastamist veel kahes uudises.)

Vahepeal, nimelt reedel, 27. jaanuaril toimus Washingtonis aga iga-aastane elupooldajate marss, järjekorras juba neljakümne neljas. Esmakordselt võttis sellest osa ja esines sõnavõtuga USA asepresident (Mike Pence), samuti Trumpi assistent Valges Majas Kellyanne Conway. President Trump teatas oma toetusest meeleavaldusele Twitteri vahendusel. ERRi portaalis selle olulise sündmuse kajastust paraku ei leia.

KOMMENTAAR:

Paratamatult jääb mulje, et ERRi tähelepanu on keskendunud Trumpi-vastastele meeleoludele. Loomulikult ei peaks neist vaikima, kuid tasakaalustatust taotleval rahvusringhäälingul tuleks tähelepanu pöörata ka teistsugustele väljaastumistele, sealhulgas sündimata laste kaitseks toimunud marsile, kus esmakordselt osales USA asepresident. Kui USA sündmusi eelistatakse kajastada vaid liberaalse ja multikultuurse ideoloogia vaatenurgast, siis on põhjust rääkida ideoloogilisest kallutatusest.

Sündimata laste hääl läks suure kella külge