António Guterres ÜRO koosolekusaali kõnetoolis, 19.09.2023 Foto: Cia Pak/ÜRO

Ühinenud Rahvaste organisatsiooni peasekretär António Guterres väitis maailmaorganisatsiooni tänavusel tippkohtumisel, et valida on ainult "reformide ja rebenemise" vahel ning mitmepoolsus tuleb 21. sajandi jaoks uuesti valmis teha. 

Endine Sotsialistliku internatsionaali esimees Guterres kiitles 19. septembril kokkutulnud riigijuhtide ees, kuidas ÜRO on saanud edukalt hakkama keskkonnakatastroofi ennetamisega Punasel merel, mis näitab organisatsiooni otsustavust ja tõhusust, vahendab ÜRO uudisteportaal.

Ta rõhutas, et vaatamata ohtratele väljakutsetele, juhib samasugune ÜRO otsustavuse vaim, mille abil pumbati tühjaks Jeemeni lagunev naftatanker, maailma edasi. Guterres kutsus riigijuhte pühenduma ühtsusele, rahule, inimõigustele ja kõigi inimeste säästvale arengule. 

Sotsialistist maailmaorganisatsiooni juht rõhutas vajadust mitmepoolsuse (multilateralistliku) süsteemi uuendamise järele, sest ilma selleta ei saa tänapäeva probleeme ära lahendada. 

Guterrese sõnul on maailm arenenud, kuid rahvusvahelised organisatsioonid pole arengutega sammu pidanud ja nii on neist saanud rohkem probleemi osa kui lahendus.

Mille tõttu ta järeldas, et maailmal pole muud võimalust kui "reformida [ÜROd] või rebeneda", millega ÜRO peasekretär seadis ena juhitud organisatsiooni kõigi Maa ees seisvate probleemide lahendamise keskmesse.

Ta rõhutas, et maailm on vaja vabastada sõdade needusest ja Ukraina sõjal on väga laiaulatuslikud mõjud.

Samuti kasvavad üle maailma kannatused, kuid nende kannatuste leevendamiseks annavad rikkad riigid vähem raha ja ÜRO korrumpeerunud ning maailma kõige vaesemate riikide korruptsiooni võimendavaid humanitaarabi projekte on tulnud kokku tõmmata. Mille peale Guterres nõudis rohkem raha.

Samuti rõhutas ta Agenda 2030 täideviimise olulisust ning vajadust pidada sõda "kliimakaosega", kuna see on "võitlus meie ellujäämise eest".

Toimetas Karol Kallas