Soome Evangeelse Luterliku Kiriku kauaaegne Helsinki piiskop Irja Askola ja Soome peaminister Antti Rinne marssimas tänavusel Helsinki homoparaadil, 29. juunil 2019. Foto: Scanpix

Helsingi ülikooli kirikuajaloo emeriitprofessori ja reformatsiooni-uurija Kaarlo Arffmani hinnangul on Euroopa protestantlikud riigi- või rahvakirikud hääbumas ja jätkavad tegutsemist vaid diakooniaasutuste ja kirikukontsertide korraldajatena. "Näib nii, et reformatsioonis sündinud protestantlikud kirikud surevad. Nad ei püsi enam mingi jõu abil," tõdes emeriitprofessor augusti lõpus Soomes toimunud teoloogiapäevadel.

Kirikust väljaastumisest tõsisemaks näitajaks peab Arffman jumalateenistusliku elu närbumist: "Kui lakkavad jumalateenistused, on mul raske mõista, mida selline kirik endast kujutab, kus ei ole enam jumalateenistust ja armulauda. Mul on hirm."

"Kirik võib jätkata talitus- ja diakooniaasutusena ja kirikumuusika elamuste pakkujana," nendib Arffman. "See on Euroopa protestantismi karm tulevik."

Rootsi Kiriku peapiiskopil proua Antje Jackelénil (keskel) tuleb rinda pista karmi tõsiasjaga, et tema hingekari kahaneb igal aastal 2% võrra ning igapühapäevasel jumalateenistusel osaleb kõigest ligi 2% kiriku liikmetest. Foto: Wikimedia Commons

Kirikuloolase ennustuse kohaselt jääb tulevikus alles taassündi kogenud õigeusukirik. Katoliku kirik on tõsistes raskustes, ent paljudes kohtades näitab ta elujõudu. Kolmandaks jõuks tõuseb islam. Protestantlikku Euroopat aga ei ole enam.

Soomes on asunud luterlik krik toetama hoopis LGBT liikumist

Soome evangeelne luterlik kirik on viimastel aastatel silma paistnud eelkõige oma toetuse poolest LGBT liikumisele. Tänavu sai Soome luterlikust kirikust koguni Helsingi homoparaadi ametlik partner ning kaks aastat varem andis toonane Helsingi piiskop Irja Askola 16-aastasele poisile homolehe QX korraldatud geigalal üle Aasta Homo auhinna.

Riigikiriku partnerlust Helsingi Pride paraadiga kritiseerinud ja homoseksuaalsust taunivat piiblitsitaati jaganud parlamendisaadik Päivi Räsänen sattus aga politseiuurimise alla kahtlustatuna vihaõhutamises vähemuste vastu.

Allikas: Meie Kirik

Toimetas Martin Vaher

Soome luterlikust kirikust sai Helsingi homoparaadi ametlik partner

Kolumn: kas Soome luterlik kirik on hülgamas Kristust lõplikult?

Helsingi luterlik piiskop andis 16-aastasele poisile üle Aasta Homo auhinna

Soome poliitik Päivi Räsänen on politseiuurimise all Piibli tsiteerimise eest