Christine Lagarde (vasakul) eile Berliinis. Pildile on jäänud ka kunagine Saksa välisminister Joschka Fischer. Foto: Scanpix

Rahvusvahelise Valuutafondi (IMF) peadirektor Christine Lagarde tulistas eile Berliinis kriitikanooli nii Brexiti kui Donald Trumpi pihta ning pani "tugevasse vastutuulde" seilavatele eurotsooni liidritele südamele hakata "mustadeks päevadeks" ühiskassasse raha varuma.

Lagarde arvates tuleb euroalal tõsta tugevamini häält nii Brexitis kui Itaalia valimistes väljendunud "populismi", aga ka Trumpi tollitariifide vastu.

Kuid tõusmas on "teisigi tugevaid vastutuuli," vahendab Lagarde'i tormihoiatust Daily Express.

"Mõtelge populismi tõusule, ning protektsionismi lühinägelikule sireenilaulule," lausus Lagarde.

Pidades silmas praegust "globaalmajanduse jätkusuutlikku ja laiapõhjalist tõusutrendi" tuleks valitsustel võimalusest kinni haarata ja eurotsooni "arhitektuur lõplikult paika panna."

"Üldised põhimõtted ja ajakava" peaks saama paberile "järgmise kuue kuuga või nii," täpsustas ta.

Nii tekkiv dokument "annaks avalikkusele teada, et valuutaliidu liikmed hoiavad ühte."

Et valmistuda eelseisvaks languseks, tuleb Lagarde'i teatel arendada välja kaasaegne kapitaliturgude liit ja senisest paremini toimiv pangandusliit, liikudes samal ajal suurema eelarvelise integratsiooni suunas.

Kõik euroala liikmed paneksid iga-aastaselt raha "mustade päevade kassasse", kust äärmise vajaduse puhul saaks laenu võtta ja hiljem tagasi maksta.

Oma ettepanekuga näis Lagarde toetavat Prantsuse presidendi Emmanuel Macroni üleskutset panna euroala võlad ühte patta.

Davosi majandusfoorum algas üleskutsega peatada rünnakud globalismi vastu