IRL-il on põhjust järelemõtlemiseks, sest sõnad ja teod ei kipu kokku minema, mistõttu on valijate usaldus kaotsi läinud. Foto: Scanpix

Täna Riigikogus toimunud hääletusel ei toetanud IRL-i fraktsiooni saadikud opositsiooni poolt algatatud eelnõud, mille kohaselt oleks taastatud abikaasade võimalus käsitleda tulu deklareerimisel sissetulekuid ühtsena ja kasutada selle suhtes mõlema abikaasa maksuvabastusi.

Abikaasade ühisdeklaratsioon sisuliselt likvideeriti valitseva koalitsiooni poolt möödunud aasta lõpus – olgugi, et vormiliselt jäi ühisdeklaratsioon alles, võeti abielupaaridelt ära õigus maksta tulumaksu lähtudes eeldusest, et nende sissetulek moodustab ühise terviku, mis kujutas endast ühisdeklaratsiooni keskset ja selle kõige olulisemat osa.

Riigikogu hääletas abikaasade ühisdeklaratsiooni taastamise maha 43 häälega. 30 saadikut hääletas selle taastamise poolt 14 saadikut ei hääletanud. Riigikogu hääletustulemustest nähtub, et ühisdeklaratsiooni sisulise taastamise vastu hääletasid nii sotside kui ka Keskerakonna fraktsioon ning kõik IRL-i fraktsiooni liikmed, välja arvatud Ken-Marti Vaher ja Maire Aunaste, kes jätsid hääletamata, ning Marko Mihkelson ja Tiina Kangro, kes puudusid istungilt.

Olukorra teeb tähelepanuväärseks asjaolu, et hiljuti andis äsja IRL-i uueks esimeheks valitud Helir-Valdor Seeder teada kavatsusest seista abikaasade ühisdeklaratsiooni taastamise eest.

“Abikaasade tulude ühise deklareerimise kärpimine ja peotäie uute maksude kehtestamine pole paremkonservatiivse erakonna poliitika. Abikaasade ühisdeklareerimine tuleb taastada ja maksupoliitilisi liialdusi tuleb tulevikus vältida,” kirjutas Seeder 8. mail ajalehes Postimees avaldatud artiklis.

Täna enne Riigikogus toimunud hääletust ütles Seeder ERR-ile antud kommentaaris, et IRL ei kavatse eelnõud toetada, kuna see olevat viletsa kvaliteediga ja sellisena mitterakendatav. “Arvestuslik kulu, mis selle eelnõu rakendamiseks läheb, on kordades suurem, kui on välja toodud seletuskirjas. Sellisel kujul see eelnõu ei ole üldse reaalsesse ellu rakendatav. Seega seda eelnõu me kindlasti toetada ei saa,” märkis Seeder.

Samas lisas IRL-i esimees, et abikaasade ühise deklareerimise säilitamist kujul, nagu see varasemalt oli, tema erakond siiski toetab, olgugi, et abikaasade ühisdeklaratsioonide õigus kaotati eelmise aasta lõpus maksuseadusi muutnud kobareelnõuga sisuliselt ära just IRL-i fraktsiooni osalusel ja toetusel ning seda õigustas järjepidevalt ka IRL-i kuuluv rahandusminister Sven Sester.

Eelnõu reformierakondlasest eestkõneleja Aivar Sõerdi ja EKRE fraktsiooni esimehe Martin Helme sõnul ei saa tõsiselt võtta Seederi juttu sellest, et tuludeklaratsiooni taastamise eelnõu kvaliteet ei kannata kriitikat.

“Eelnõu taastab seaduses sellise sõnastuse, nagu oli enne vasakvalitsuse rüüsteretke abikaasade ühistulule. Kas Seeder püüab väita, et kuni novembrini oli meil seadus, mis polnud reaalsuses kasutatav? Ometi õnnestus meil kõigil selle alusel aastaid oma abikaasadega ühistulu deklareerida,” ütles Helme.

Aivar Sõerd selgitas eelnõu lugemisel, et maksuameti andmetel esitati 2015. aasta tulude deklareerimisel ühisdeklaratsioone 13,4 protsenti ehk kokku 78 700 kõigist 590 000 esitatud tuludeklaratsioonist ning kui vaadata inimeste arvu, siis esitas ühisdeklaratsiooni 157 400 ehk 23,6 protsenti kõigist inimestest. Sõerdi hinnangul oleks täiendava maksuvaba tulu taastamise mõju 2018. aastal hinnanguliselt 11,9 miljonit eurot.

Sel kevadel oli praeguse valitsuskoalitsiooni otsuste tulemusena viimane kord, kui abikaasad said tulu deklareerides käsitleda oma sissetulekuid ühisena ning kanda maksuvabastust vastastikku üle.

SAPTK juhatuse esimees Varro Vooglaid on öelnud pöördumises peaministri poole, et abikaasade ühisdeklaratsiooni sisuline äravõtmine “kujutab endast rünnakut abielu ja ühe leivateenijaga perekonnamudeli vastu ning kannab ideoloogilist sõnumit, mille kohaselt peab riik oluliseks mitte seda, et abielus pühendutaks kodule ja lastele, vaid pigem seda, et kõik inimesed viiksid end tööturule, jättes kodud tühjaks.”

Priit Sibul: läbirääkimised käivad

“Praegu käivad koalitsioonipartnerite vahel läbirääkimised nelja maksumuudatuse teemal,” kommenteeris tänast hääletust riigikogu IRLi fraktsiooni esimees Priit Sibul. “Oleme partneritega kokkuleppinud, et taastatakse abikaasade ühine deklareerimine sellisel kujul nagu see varem oli ja kindlasti ei tule panditulumaksu esitatud kujul.”

“Vajame veel pisut aega, et kogu maksumuudatustepaketis jõuda kokkuleppeni ja esitada need ka riigikogule. Seepärast ei olnud võimalik täna toetada parlamendis menetluses olnud seaduseelnõud,” lisas ta.

 

Abikaasade ühisdeklaratsiooni kaotamine oleks abieluvaenulik samm

Ühisdeklaratsiooni nullinud valitsus alustas oma perepoliitikat abielupaaride ahistamisega