Foto: Piqsels

USA ettevõtja Joshua Stylman kirjutab portaalis Daily Sceptic, kuidas peale Covidit tegeletakse üle maailma keskpankade digiraha arendamisega, mille eesmärgiks on inimeste allutamine keskvõimu igakülgsele mõjutamisele.  

See on olnud juba mõnda aega selge, et tänane fiat rahasüsteem on parimal juhul ebakindel. Halvemal juhul on see Ponzi skeem, mille aeg on otsas. Kui viimane peaks tõsi olema, siis ma kahtlustan, et keskpankurid ja 0,1 protsenti [ülirikkad "universumi kuningad] teavad seda ja valmistuvad enne vana süsteemi lõplikku enda raskuse all kokkuvarisemist uue rajamiseks. Enne uue rahakorra kehtestamist üritatakse vana tühjaks röövida, mis on üks suurimaid rikkuste siirdeid inimkonna ajaloos.  

Inimestele, kes sellistele arengutele tähelepanu pööravad, paistab olevat selge, et uueks rahasüsteemiks saab keskpankade digitaalraha (Central Bank Digital Currency; CBDC)

Väga palju märke osutab, et CBDC-dele minnakse peatselt üle. 15. novembril teatasid mitmed maailma  suurimad pangad, et nad hakkavad koos New Yorki Föderaalreserviga katsetama digitaalset dollarit. Võttes arvesse asjaolu kui levinud on krediit- ja deebetkaardid, makserakendused ja ilmavõrgu maksesüsteemid, siis digitaalraha pidi juhtuma varem või hiljem. Asja risk ei ole selle elektroonilises pooles, mis on paratamatus, vaid see peitub keskpanga kontrollis digitaalse raha üle. 

Minu vaatenurgast ei ole võimalik CBDCdega kaasnevaid riske ülehinnata. Kas tegu on siis headest kavatsustest lähtuva utoopilise projekti või meie iseolemist hävitava kurjusega, on tulemus mõlemal juhul üks: selleks on totaalne kontroll. Keskpanga digitaalrahal on kõik fiat raha halvad omadused, millele lisanduvad riigi poolt kontrollitavad jälgimisvõimaluste ja programmeeritavuse kihid.

Inimesed, kes ametlikus Covidi narratiivis päris kõike tõe pähe ei võta ja karjavaimsusega kaasa ei jookse, on ennast tundnud viimastel aastatel lindpriidena. Ainult ametliku Covidi teabe osas küsimuste esitamine – nagu näiteks: milline on Covid viiruse päritolu, kui palju tolku on PCR-testidest, millised on Covidi riskid suurema osa inimeste jaoks, kui palju kasu on varasest ravist tuntud ja ohutute ravimitega, mis on loomuliku immuunsuse eelised, kas vaktsiinid on tõhusad ja turvalised, millised on maskide ja sulgemiste kasud ning kahjud, kas vaktsiinipassidel on mingit mõtet – kõike seda saatis keskkond, kus inimesi häbimärgistati, tõugati eemale ja tsenseeriti. Nüüd kujutage ette rahasüsteemi, mille üheks tunnusjooneks on võimalus sotsiaalselt manipuleerida, kuidas me elame. 

Näiteks:

  • Tervis: "Sa ei lase omale teha tõhustustoosi… Kahju, aga avalikus ruumis viibimine on keelatud."
  • Energia: "Sa oled sulle eraldatud energiamäära käesoleval kuul ära tarbinud… Kahju, aga sinu elektriauto ei tööta."
  • Toit: "Sa sõid see nädal liiga palju liha… Kahju, nüüd sa saad osta ainult putukaid ja taimi."
  • Säästud: "Kui sa oma raha ettenähtud asjade peale ära ei kuluta, siis kuu lõpus see aegub."
  • Sõnavabadus: "Sa jagasid väärteavet… Kahju, algoritmi poolt määratud trahv on selline." (PayPal juba karistab inimesi mõtteroimade eest.)

Kui CBDCst saab uus rahasüsteem, siis selle tuumiklahendused on säherdused, et maailma riikidel pole raha juurde trükkimiseks enam vaja korraldada mingit üleilmset tervisekriisi ega panna ühiskondasid kinni. Digirahasse sisestatud koodiread võivad suunata meie käitumist ja sundida meid kodus istuma. Kogu digiraha platvorm on üles ehitatud viisil, et ühiskonnast juurida välja "kasutud" inimesed ja töökohad. Kuigi ma alguses uskusin, et riigi poolt juhitud farmakoloogilised sekkumised olid kaasaja eraldiseisvad ja ajutised ohud, siis olukorra edenedes selgus, et need on palju suurema eluka kombitsad. Mis jõud iganes maailma sellises suunas üritavad pöörata (ma vaatan sinu poole, Davos), tegid need selgeks, et nad ei anna hirmu külvamises ja enese võimu kehtestamises milleski järele. 

Ma saan väga hästi aru, et see kõik võib tunduda hullumeelsena ja seda eriti nende jaoks, kes pole neile arengutele varem tähelepanu pööranud. Mõned aastad tagasi oleksin ma isegi arvanud, et selline jutt on absurdne, kuid olles tunnistajaks valitsuse koroonaaja valedele, hämamisele ja kontrolliterrorile, on minus tekkinud kartus, et selline ongi maailm, mille poole me liigume. Kui te mõtlete selle peale, et vaktsiinisunnil ei ole mitte mingisugust meditsiinilist õigustust, siis võib samuti olla täiesti võimalik, et me marsime ühiskonna poole, kus igal sammul tuleb näidata oma dokumente. Ma elasin kuni viimase ajani New York City's, kus enamus inimesi võtsid omaks vaktsiinipassid ja armastasid Excelsior Pass mobiilirakendust, kuna sedasi oli mugav. Kui paljud inimesed tunnevad samamoodi digitaalse raha suhtes, millega käib samuti kaasas omajagu elu mugavamaks tegevaid lahendusi?  

Keskpankade digitaalraha annab valitsustele võimaluse kehtestada ülalt-alla sotsiaalne kontroll, sarnaselt Hiina Rahvavabariigis kehtestatud sotsiaalse krediidi süsteemile. Mõned keskpankurid on öelnud isegi sellise ebamugava tõe otse välja. Kui see isegi pole hetkel keskpankade digitaalse raha projekti sisse kirjutatud, siis millal maailma ajaloos pole mõni valitsus kasutanud ära võimu, mis on neile ära antud? Tänases maailmas pole enam tegemist hõbepaberist mütsikeste kandjate teooriatega. Olemas on juba hulgaliselt näiteid, kuidas rahaga seotud sunnimeetmetega kehtestatavad valitsused oma tahtmist

  • "[Jaapani] valitsus palub inimestel taotleda "Minu number" plastikkaarti, mis on varustatud mikrokiipide ja fotodega, mis on seotud autojuhilubade ning tervisekindlustusega. Hetkel kasutuses olevad tervisekindlustuse kaardid, millel ei ole peal kasutaja fotot, kaotavad kehtivuse 2024. aasta lõpus. Selle asemel peavad inimesed kasutama "Minu number" kaarti."
  • "Uus [Sri Lanka] pass garanteerib, et inimesed saavad iga nädal kasutada oma kütusemäära. Peale seda, kui auto number ja muud detailid on järele kontrollitud, antakse iga riikliku ID kaardi numbri kõrvale QR kood.
  • "[Austraalia] Queenslandi osariigi telekanali 9News andmetel otsustas haridusosakond, et vaktsineerimata õpetajad, keda on lubatud peale sunnitud palgata puhkust taas tööle, peavad vastu võtma veel ühe majandusliku löögi ja saavad 18 nädala jooksul vähem palka."
  • "[Atlanta Mercedes-Benzi staadionil aset leidva] vabatahtliku prooviperioodi käigus kasutatakse näotuvastustarkvara, mille abil tehakse kindlaks mitu piletit inimestel on. Tehnoloogiat saab laiendada suupistete, restoranide ja kohvikute automaatostudele."
  • "Nagu Uganda valitsus hiljuti teatas, hakkab riik, peale tänaset isikutunnistuste aegumist 2024. aastal, koguma oma kodanike DNAd ja biomeetrilisi andmeid, mis võetakse kasutusele uue digitaalse identiteedi programmis."

Viidatud näited on ainult jäämäe tipp ja sellised asjad toimivad üle maailma. Nagu me nägime Covidi sulgemiste ajal, on Hiina Rahvavabariik lääneriikidele eeskujuks. Nii nagu juhtus autoritaarsete tervisemeetmete kehtestamisega, on kõigi selliste algatuste taga jõuk globaliste, keda keegi pole demokraatlikult kedagi juhtima valinud, ja nende rahahuvid.

Mul oleks väga hea meel, kui mul ei oleks viidatud küsimustes õigus. Paraku, kuna tõestumaterjale jagub enam kui küll, peame me suhtuma kahtlevalt igasse inimesse, hoolimata nende motiividest, kes üritab meid sellisele ohtlikule teele suunata.

Kes soovib teemasse pisut rohkem süveneda, neile ma soovitan lugeda Fabio Vighi esseed pika Covidi rahapoliitikast. Samuti on rahasüsteemi ja Covidi seoste teemal mitmekülgselt sõna võtnud Edward Dowd. Maajid Nawas käsitleb asjaolusid, mille ajel soovitakse võtta kasutusele CBDC-d. Samuti võib lugeda antud küsimuses Marty Benti, Saifedean Ammousi ja Allen Farringtoni arvamusi. 

Kui te pole veel aru saanud, siis viimase kolme aasta suurimaks teemaks on olnud kas kõike kontrolliv või vaba ühiskond. See ei ole liialdus arvata, et tulevik peab olema võimalikult vähese keskvõimuga (detsentraliseeritud), kui me soovime, et meie lapsed kasvaksid üles vabas maailmas.

Tõlkis Karol Kallas