Suurbritannia tervishoiu- ja kohtusüsteem mõistis väikese süütu lapse tema vanemate otsese tahte vastaselt surma, keelas talle osutada ravi välismaal ning aitas seejärel aktiivselt kaasa lapse mõrvamisele. See juhtum kisendab õigluse järgi taeva poole ja peaks esile kutsuma moraalse maavärina, sedastab Objektiivi toimetus juhtkirjas. 

Väikese Alfie Evansi juhtum oleks nagu iseseisvalt välja astunud mõne düstoopiaromaani lehekülgedelt. Kõikide Eesti peavoolumeedia radarite alt läbi lastud lugu on ühteaegu võigas ja uskumatu: Suurbritannia tervishoiu- ja kohtusüsteem võtab kokku kogu jõu, et tappa tema vanemate tahte vastaselt süütu väikelaps, kellele oleks Itaalias, täpsemalt Vatikani poolt hallatud Bambino Gesù ehk Jeesuslapse nimelises haiglas, võimaldatud paremat ravi ja eluspüsimiseks vajalikku hoolitsust.

Briti ülemkohtu (High Court of Justice) kohtuniku Anthony Haydeni otsusega lülitati 23. aprillil 2018 Alder Hay lastehaiglas väikese Alfie hingamisaparaat välja, hoolimata poisikese meeleheitel vanemate vastuseisust. Ühtlasi otsustas homoaktivistina tuntud ja briti "geijuristide" ühenduse liikmeskonda kuuluv kohtunik Hayden, et kuna Alfie viimine Itaalia haiglasse oleks tema jaoks liiga vaevarikas, oleks lapse parimates huvides alluda surmaotsusele Inglismaal.

Olukord oli seda absurdsem, et Vatikani alluvuses toimiv maailmakuulus lastehaigla Bambino Gesù oleks katnud kõik poisikese kohale toimetamisega seonduvad transpordi- ja ravikulud ning sealsed arstid soovisid viia läbi täiendavaid uuringuid, kuna uskusid olukorra paremusele pööramise võimalusse. Et veelgi paremini oma head tahet üles näidata, omistati 23. aprillil Alfie Evansile Itaalia erakonna Fratelli D'Italia juhi Giorgia Meloni algatusel väikesele poisile kogunisti Itaalia kodakondsus.

Sellest hoolimata ei lubanud briti ametivõimud Alfiel Suurbritanniast lahkuda ning mõistsid ta seeläbi lämbumissurma. Kui aga Alfie asus vastupidiselt arstide prognoosile iseseisvalt hingama, otsustas haigla juhtkond loobuda pisipoisile ka veenisisese toidu ja vee manustamisest.

Ent vähe sellestki. Viimastel päevadel on välja tulnud vähemalt kahest erinevast lättest pärinevad tunnistused, et paar tundi enne Alfie lahkumist juhatati tema valves olnud isa lastehaigla nõupidamisruumi ning väikesele poisile manustati samal ajal nelja erinevat droogi, mis tõenäoliselt põhjustasid tema surma.

Kogu eelneva saaga jooksul pidid aga Alfie Evansi ängistatud ja ülemkohtu kohtuniku Haydeni otsusele alluma sunnitud vanemad abitult pealt vaatama, kuidas Liverpoolis asuva Alder Hey lastehaigla personal nende poja surmaotsust samm-sammult täide viib, samal ajal kui politsei haigla ees meelt avaldanud inimesi eemale tõrjus.

Väikese Alfie looga on üdini barbaarne surmakultuur jõudnud uute põhjakihtideni. Juhtum, kus Suurbritannia kui ühe lääne kultuuri tuumikväärtusi ja inimese põhiõigusi kõvahäälselt jutlustava riigi tervisehoiu- ja kohtusüsteem mõistab väikese süütu lapse tema vanemate otsese tahte vastaselt surma, keelab talle osutada ravi välismaal ja aitab seejärel aktiivselt lapse mõrvamisele kaasa, peab esile kutsuma moraalse maavärina.

Alfie Evansi kaasus sellisena võiks olla üdini absurdne, kui ta ühelt poolt poleks siiski täiesti mõistetav. Selles loos paljastab nimelt liberaalsuse ja humanismi maskidega end varjata püüdnud surmakultuur oma tõelise palge ning juba aastakümneid tagasi ilmnenud tendentsid, mille üheks ilmnemisvormiks on järjest totalitaarsemaks muunduv riik.

Alfie juhtumi puhul näeme, kuidas tavaolukorras ohutut sotsiaaltöötajat etendav heaoluriik peab konflikti korral kodanikke põhimõtteliselt enda omandiks, kellele on vaid puhtast heldusest kingitud teatud põhiõigused. Kui seda peetakse vajalikuks, võib aga sotsiaaltädiks maskeerunud Leviaatan iga kell välja jagatud õigused tagasi võtta – kaasa arvatud õiguse elule.

Väikese Alfie saatus kisendab aga õigluse järele taeva poole ja nõuab kõigi südametunnistusega inimeste reaktsiooni nii Suurbritannias kui ka mujal.

Surmakultuuri ideoloogiat levitava totalitaarse riigi ohjeldamiseks oleks vähemalt vastuseisu algusfaasis vaja üles näidata süstemaatilist kodanikuallumatust. Kohtunik Anthony Hayden ja Alder Hey lastehaigla vastutav personal tuleks aga kriminaalsüüdistuse alustena kohtu ette tuua ja pärast väikese lapse ettekavatsetud ja külmaverelises mõrvas süüdi mõistmist Rootsi kardinate taha lukku panna.

Õnneks on lootust, et mitmed rahvusvahelised kodanikualgatusel põhinevad õiguskeskused ei jäta asja sinnapaika, vaid asuvad selle barbaarsuse toimepanijaid kohtulikule vastutusele võtma.

Päisefotol õhupallid Alfie Evansi mälestuseks Alder Hey lastehaigla juures (Scanpix)