Kariloomi ei saa segamini pidada. Inimestest rääkimata. Foto: Illimar Toomet

"Kuulates kogu seda juttu nendest vaktsiinidest rääkimas siis meditsiinihariduseta poliitikute poolt, kuidas kasutatakse inimeste kohta väljendit "karjaimmuunsus" või "nii ei saa inimesi läbisegi pidada", nagu räägitaks mingitest, vabandust, aga mitte inimestest," leidis riigipalgaline aktivist Kaja-Arkadija Joller-Kiik Eesti Vabariigi seadusandliku koja ees. Inimesed otsustavad vaktsineerimise kasuks siis, kui ühiskonnas on kokkuhoidev emotsioon. Kõne tähendas üles Illimar Toomet.

Kuulates kogu seda juttu nendest vaktsiinidest rääkimas siis meditsiinihariduseta poliitikute poolt, kuidas kasutatakse inimeste kohta väljendit "karjaimmuunsus" või "nii ei saa inimesi läbisegi pidada", nagu räägitaks mingitest, vabandust, aga mitte inimestest. Teate, see on nii solvav, see on nii solvav. See kõlab täpselt niimoodi, nagu inimene oleks teie arvates mingi kariloom, lased aga vaktsiini sisse, tervis vupsab välja ja ongi kõik.

Ei ole nii. Tervis tuleb tervislikest eluviisidest. Ja teate, kui te tõesti tahate nii õudselt haiglate koormust langetada, siis kõige sobivam meede selleks on lõpetada igasugune inimeste vaba liikumine, panna nad tubadesse kinni, et nad sealt välja ei saa.

Ja haiglate koormus väheneb nii nagu mühiseb, siis kui nad on nii, nagu teie ütlete, nakkusohtlikud. Ärge rääkige inimestest nagu loomadest. Inimesed on inimesed ja teevad oma otsuseid ise.

Nagu ma ütlesin, sa otsustad vaktsineerida siis, kui sa tunned, et see on turvaline. Otsus lasta ennast vaktsineerida sünnib siis, kui sa tunned, et oled vaba otsustama, et sind ei lükata ühiskonnast välja, kui sa seda ei tee, kui ühiskonnas on selline siis kokkuhoidev emotsioon.