Gustave Doré: Nägemus põrgust, ca 1890. Fragment Pilt: Wikipedia

Maailmas on käimas tehisteadvuste sõda. Ühel pool on USA hegemoonia ja teisel pool Hiina Rahvavabariik selle seltsimees-riikidega. Tehisaru on võimuritele tähtis, sest see hõlbustab ühiskondade totalitaristlikku kontrollimist.

Objektiiv kirjutas 23. oktoobril, kuidas Hiina RV tõmbas käima oma multipolaarse maailma kunstaru arendamise riikidevahelise koostööprogrammi. 

Ühtsete reeglite kütkesse soovivad tehisteadvuse arendust toppida – ehk seda tegevust kontrollida – samuti nii Euroopa Liit kui Ameerika Ühendriigid.

Kunstaru üks suuremaid võlusid on suurandmete töötlemise ja haldamise võimekuse eksponentsiaalne suurenemine nende jaoks, kelle käes on konkreetset kunstaru juhtiv klaviatuur.

Nii Hiina RV kui lääs lubavad, et kõik tehisteadvusesse puutuv saab olema jube õiglane ja seda tehakse ainult inimeste heaks.

Siinkohal on paslik meenutada Ronald Reagani 1986. aasta 12. juunil toimunud pressikonverentsil öeldud sõnu:

"Üheksa kõige hirmuäratavamat sõna inglise keeles on: ma olen valitsusest ja ma tahan teid aidata." 

(Eesti keeles on neid sõnu kaheksa.)

Hiina Rahvavabariik on maailmas ilmselt üks edukamaid riike inimeste lausjälgimise, sotsiaalse krediidisüsteemi ja ilmavõrgus sõnavabaduse piiramise vallas, milles kõiges mängib olulist rolli tehisaru.

Digitaalne isikutuvastus teeb võimalikuks inimeste totaalse jälgimise alates toidust, terviseteenustest ja rahast kuni "tarkade" linnadeni ning riigi teenuste kasutamiseni. Allikas: WEF

Maailma Majandusfoorumi (WEF) juht Klaus Schwab arvab, et Hiina RV on paljudele riikidele "rollimudeliks". WEFi Covidi järgse uue maailmakorra keskmes on digitaalne isikutunnistus, mis teeb võimalikuks iga inimese totaalse jälgimise ja mille haldamises mängib keskset rolli tehisaru. 

Progressiuskliku uue maailmakorra poliitikatööstuse lahenduste, nagu inimeste ajupesu ja valimiste manipuleerimine, käitajaks on suuremas osas erinevad kunstteadvuse algoritmid.

Lääneriikide suuremad sisejulgeoleku- ja luureagentuurid on töötanud välja suurel hulgal tohutu ulatusega ning üleilmseid tehisteadvuse põhiseid massandmekaevandamise lahendusi.

Sotsiaalvõrgustikes mängib kunstaru olulist rolli sõnavabaduse piiramisel, riikide poliitikasse sekkumisel ja olulise, sageli elusid päästva teabe eemaldamisel.

Populaarsete juturobotite ja tehisaru pildiloojate puhul hoiatavad paljud digiilma eksperdid, et "tehisaru ei ole võlukunst, seda kasutatakse inimeste jälgimiseks".

Eesti tänase valitsuspartei Eesti 200 üheks valimislubaduseks on/oli, et kus see on vähegi võimalik, asendatakse riigiametnik [tehisaru] robotiga.

Oktoobri keskel avaldati Westminsteri deklaratsioon, milles nenditakse, et rünnak sõnavabaduse vastu on inimkonna kriis. Kui inimestelt võetakse ära sõnavabadus, siis ei jää neile ka muid vabadusi.

Ilmselt mitte päris kõik, aga suuremad kunstarusid arendavad ettevõtted nagu Microsoft/OpenAI, Google, Amazon jne treenivad neid progressiusklikeks. Progressiusk on totalitaarne ideoloogia, mille harude hulka kuuluvad kommunism, sotsiaaldemokraatia, erinevad sotsialismid ja igasugused uued "liberalismid". 

Täna kasutatakse tehisteadvust ühel olulisemal ühiskondlikul agoraal, mida kujutavad endast sotsiaalvõrgustikud, sõnavabaduse lämmatamiseks.

Uues orwelliaanlikus "1984" maailmas pole enam Winston Smithe vaja. Nende asemel on tehisaru, mis kirjutab minevikku ümber ja loob uusi tõdesid ning kuulutab vanu tõdesid väärteabeks inimeste jaoks hoomamatu kiirusega.

Kunsteadvus on võimas tööriist, mis iseenesest ei ole hea ega halb. Kui see satub võimuhullude, nürimeelsete ja demokraatiat vihkavate inimeste kontrolli alla, kes täna juhivad Ameerika Ühendriike, Euroopa Liitu või Eestit, siis saab tegemist olla ainult … .