Pilt: VCG

Hiina Rahvavabariik algatas vastumeetmena lääneriikide kõrgtehnoloogia sanktsioonidele omapoolse rahvusvahelise kunstteadvuse arendamise koostööprojekti, millel on nimeks Üleilmne Tehisaru Valitsemistava Algatus.

Üleilmse Tehisaru Valitsemistava Algatus (Global Artificial Intelligence (AI) Governance Initiative) "rõhub avatusele, kaasamisele ja õiglusele, seda erinevalt Ameerika Ühendriikidest, mille keeldude ja [tehnoloogiasiirde] blokaadide eesmärgiks on ainult oma hegemoonia säilitamine", vahendab Hiina RV riiklik uudisteportaal Global Times.

Hiina RV hinnangul üritavad lääneriigid kehtestada maailmas oma tehisaru reeglid, mis teenivad "normaalse üleilmse kunstaru ja teiste tehnoloogiate arendamise koostöö asemel peamiselt nende endi huve".

Esimees Xi Jinping kuulutas Üleilmse Tehisaru Valitsemistava Algatuse välja kolmandal Siiditee foorumil (Belt and Road Forum for International Cooperation; BRF) peetud põhiettekandes, mis leidis 18. oktoobril aset Hiina RV pealinnas Pekingis. 

Siiditee foorumil osalenud riigijuhid. Ametlik grupifoto. Xi kõrval vasakul – tema paremal käel – on Venemaa president Vladimir Putin ja paremal Kasahstani president Kasõm-Žomart Tokajev  Foto: beltandroadforum.org

Algatust tutvustavas ametlikus teates kirjutatakse muuhulgas:

"Me peaksime austama teiste riikide riiklikku iseseisvust ja rangelt järgima neile tehisaru tooteid ja teenuseid pakkudes nende seaduseid. Me seisame vastu kunstteadvuse kasutamisele avaliku arvamusega manipuleerimise, tahtliku väärteabe levitamise, teiste riikide siseasjadesse, sotsiaalsüsteemidesse ja sotsiaalsesse korda sekkumise eesmärgil. Samuti oleme me vastu tehisaru kasutamisele teiste riikide iseseisvuse ohustamiseks."

Hiina välisministeeriumi sõnul on tegemist: "konstruktiivse lähenemisega, mis peaks tagama üldiste AI arendustegevusega ja haldamisega seotud murede lahendamise. See valmistab ette projekti olulisteks rahvusvahelisteks aruteludeks ja seaduste koostamiseks."

17. oktoobril hakkasid Hiina RV suhtes kehtima Ameerika Ühendriikide kehtestatud rangemad tehisaruga seotud kiipide ja keerukamate kiipide tootmise tehnoloogia eksportimise reeglid. Hiina RV reageeris sellele üpris kurjalt ja teatas, et suurimaks kannatajaks on viimaks USA enda ettevõtted. 

Seekordsel Siiditee foorumil osales riigijuhte Lõuna-Ameerikast, Aafrikast, Aasiast ja Kagu-Aasiast. Euroopast olid kohal Ungari peaminister Viktor Orbán ja Serbia president Aleksandar Vučić. Ametlikelt grupipiltidelt näeb, et Xi paremal käel on alati Vladimir Putin.

Hiina RV on maailmas ilmselt üks edukamaid riike inimeste lausjälgimise, sotsiaalse krediidisüsteemi ja ilmavõrgus sõnavabaduse piiramise vallas, milles kõiges mängib olulist rolli tehisaru.

Toimetas Karol Kallas