Võimuerakondade esimehed presidendi juures, 12. jaanuar 2015. Foto: Sander Ilvest, Postimees/Scanpix

Eile saime näha järjekordset poliitilist propagandaetendust, kui president Toomas Hendrik Ilves kutsus valitsusparteide esimehed endale Kadriorgu külla, et siis rohkete kaamerate ja mikrofonide ees "rahva isa" mängides valitsuse esindajatele sõnad peale lugeda.

Muidugi on läbinähtav, et see, mis kaamerate ees maha mängiti, oli pigem poliitiline performance kui sisuline arutelu erinevate põhiseaduslike institutsioonide esindajate vahel ning et kogu palagan oli mõeldud mitte ühe või teise küsimuse selgeksrääkimiseks, vaid avalikkusele sobiliku kuvandi loomiseks ja propagandistlike sõnumite edastamiseks.

Üks peamisi sõnumeid, mis nii ERR-i, PostimeheDelfiKanal 2 kui ka TV3 vahendusel rahvale edastati, seisnes selles, et aeg on lõpetada lapsik jantimine valitsuse üksmeelt kahjustavate teise- või kolmandajärguliste küsimustega, nagu seda on küsimus kooseluseaduse läbisurumise lõpuleviimisest, ning need lihtsalt ära lahendada, et võimalikult kiiresti tõsiste asjade juurde asuda.

"Ma usun, et Eesti kui avatud lääne riik Euroopas võiks võtta mõistliku hoiaku ka kooseluseaduse puhul," ütles suure osa ühiskonna silmis igasuguse moraalse autoriteedi minetanud Ilves, viidates sellele, nagu oleks soovimatus kooseluseaduse läbisurumise lõpuleviimisele kaasa aidata juba eelduslikult ebamõistlik. Ilves toonitas, ilmselgelt konservatiivide tõekspidamistele viidates, et keegi ei pea oma dogmades kinni olema, seadmata loomulikult kahtluse alla vajadust olla võimalikult tugevasti kinni vasakliberaalsetes dogmades, mida meile söögi alla ja söögi peale pidevalt korrutatakse.

Väljavõte Delfi algsest kajastusest. Veidi hiljem muudeti artikli pealkiri ära, asendades algne viide dogmades kinniolemisele pehmema sõnastusega.
Väljavõte Delfi algsest kajastusest. Veidi hiljem muudeti artikli pealkiri ära, asendades algne viide dogmades kinniolemisele pehmema sõnastusega.

Seni ei ole selge, kas PR-show, mis Kadriorus eile maha mängiti, signaliseeris valitsuses teatud üksmeele saavutamist ning kas see kujutas endast püüdlust valmistada avalikkust ette olulisteks suunamuutusteks, mis võivad puutuda ka valitsusparteide tegutsemist seonduvalt kooseluseadusega.

Igal juhul on huvitav, et sõnum, mis sel kohtumisel välja saadeti, on risti vastupidine võrreldes üleeile Edgar Savisaare poolt avalikkusele edastatud sõnumiga, millega ta kutsus IRL-i, EKRE-t ja Vabaerakonda koos Keskerakonnaga ilma rakendusaktideta vastuvõetud kooseluseadust tühistama.

Tähelepanuväärselt ei vastanud IRL-i esimees Margus Tsahkna pärast kohtumist presidendiga TV3 reporteri küsimusele, kuidas peaks riigikogu saadikud kooseluseaduse rakendusaktide hääletusel hääletama, et hääletada tuleks ühtselt moel, mis tagaks austuse Eesti kultuuriliste traditsioonide, perekonna, abielu ja nende alusväärtuste vastu. Tsahkna, kelle sõnades puudus igasugune põhimõttekindlus ja samuti enesekindlus, ütles häbelikult vaid seda, et IRL-i saadikutel tuleks hääletada lihtsalt oma südametunnistuse järgi, mida iganes see ka ei ütle, selle asemel, et seista ühiselt ja kindlalt loomuliku perekonna kaitsel.

Niisuguse positsiooni võtmine IRL-i poolt on tähelepanuväärne teades, et ei sotsiaaldemokraadid ega Reformierakond ei ole suunanud oma saadikuid kooseluseaduse küsimuses oma südametunnistuse kohaselt hääletama, vaid on hoidnud jäigalt ühtset liini. Näiteks ei ole Reformierakond lubanud kooseluseaduse rakendusaktide vastu hääletada ei Igor GräzinilAivar Sõerdil ega Kalle Laanetil, kes südametunnistuse järgi tahaksid seda teha.

Samuti on oluline täheldada, et üldreeglina ei jäta fraktsioonid erakonna seisukohast olulistes küsimustes saadikutele hääletamist vabaks, vaid tegutsevad ühtse seisukoha alusel, ning just nii on süstemaatiliselt tegutsenud ka IRL.

Etteruttavalt ei maksa järeldusi teha, aga on selge, et niisuguseid PR-üritusi, nagu eile Kadriorus maha mängiti, ei korraldata ilmaasjata. Lähiajal saame näha, millises suunas asjad liikuma hakkavad. Igal juhul tundub, et identiteedikriisis ja põhja langenud reitingu küüsis vaevlev IRL püütakse panna valiku ette, kas seista perekonna kaitsel ja mitte aidata kaasa kooseluseaduse läbisurumisele või säilitada koht valitsuses.

Vaadates aga puht-vormiliselt Kadriorus toimunud performance'ile võib taas nentida, et see, mida meil nimetatakse demokraatiaks, on suures osas suhtekorraldajatest lavastajate poolt avalikkusele etendatav teater, kus tegelikud protsessid leiavad aset mitte laval, vaid selle taga. Hakkaks vaid need, kel südametunnistus alles ning kes lava taga toimuvale ligipääsu omavad, sellest avalikult rääkima.