Kapitooliumi hoone Washingtonis, kus peavad istunged nii senat kui alamkoda. Foto: Scanpix

USA esindajatekoja luurekomisjon hääletas eile õhtul selle poolt, et avalikustada salastatud memorandum, milles kirjeldatakse väidetavat ametivolituste kuritarvitamist Donald Trumpi valimiskampaania suhtes kõrgete justiitsministeeriumi ja Föderaalse Juurdlusbüroo (FBI) ametnike poolt.

Dokumendi sisu teatavakstegemine ameeriklastele sõltub nüüd hääletusest kongressis tervikuna, misjärel see väljastataks Valgele Majale.

Muuhulgas peaks memo sisaldama üksikasju selle kohta, kuidas kõrged ametnikud omandasid volitused luurata Trumpi ja tema kampaaniameeskonna liikmete järele, kasutades alusena omal ajal meedias laineid loonud räpase sisuga ja võltsitud "toimikut" kui poliitilist dokumenti.

Mõnedel andmetel sõltub kõnealuse materjali avalikustamine nüüd siiski vaid presidendi enda otsusest, milleks tal on aega viis päeva.

Vabariiklastest rahvaesindajad on rääkinud, et 4-leheküljeline memo on šokeeriv ja meenutab kunagist KGB tegevust Nõukogude Liidus.

Vahetult enne komisjoni hääletust astus tagasi Barack Obama administratsiooni päevist pärit FBI asedirektor Andrew McCabe.

McCabe ja FBI tagandatud direktor James Comey mängisid võtmerolli juurdluses, mis puudutas ametialaste meilide saatmist Hillary Clintoni eraserverilt ajal, mil too oli välisminister.