Olgu selleks kooseluseadus või Rail Baltic, omavalitsusreform või erakoolide tümitamine, näeme me Eestis ikka ja jälle korduvat mustrit: valitsus sõidab ilma igasuguste südametunnistuse piinadeta üle opositsioonist. Rail Balticu puhul on opositsiooniks rahvas ise, üle sõidetakse aga mitte ainult inimeste veendumustest, vaid maadest ja kodudest.

Eesti keeleteaduse grand old man Mati Hint, kellega mul oli au pool aastat tagasi juttu vestelda, ütles toona järgnevad sõnad:

"Alates 2003. aastast on Jüri Adamsi arvates Eesti opositsioonist järjepidevalt üle sõidetud, ent tuletaksin talle meelde, et Eesti opositsioonist on tegelikult järjepidevalt üle sõidetud 1992. aasta sügisest, kui Jüri Adams oli riigikogu liige ja koalitsioonis oli Isamaa, kes kordas väsimatult, et võitja võtab kõik. Võitja ei pea võtma kõike," kirjeldas Mati Hint.

"Kui Inglismaal on minu teada opositsiooni liider riigi kolmas mees, siis Eestis tehakse kõik opositsiooni hävitamiseks. See ongi Eesti demokraatiale minu meelest hukatuslik," ütles Hint.

Mati Hint, Eesti kultuuri viimaseid suuri humaniste, teab ise parlamendis istununa väga hästi, millest ta räägib. Ent probleem on laiem ega puuduta vaid parlamentaarse demokraatia institutsioonide vahelisi suhteid.

Tõsi, korduvalt on nähtud, kuidas kitsas mõttes koalitsiooni- ehk valitsuserakonnad sõidavad üle opositsioonierakondadest. Tänaseks oleme aga jõudnud olukorda, kus opositsiooni mõiste aina laieneb, kuni hõlmab mitte ainult opositsioonierakondi ja nende valijaid, vaid suuremat hulka Eesti rahvast. Lõpuks saab opositsiooniks ka valitsuserakondade enda rahulolematu tiib. Reformierakonna näidetel võib sellist rühma kutsuda koalitsiooni siseopositsiooniks.

Kui opositsiooni mõiste laieneb, siis ülesõitmine muutub aina konkreetsemaks, tulles sümboolselt ja metafoorselt tasandilt reaalsusele üha lähemale. Rail Balticu näitel näeme, kuidas valitsus ühe oma projektiga sõidab sõna kõige otsesemas mõttes üle inimeste kodudest ja maadest, metsadest ja meie liigirikkast looduskeskkonnast.

Käisin paar päeva tagasi tegemas Objektiivi videoreportaaži Kohila vallast, kus Rail Balticu kavandatav trass läbi läheb. Rääkisin juttu vallavanemaga ja kohalikega. Reaalse ülesõitmise tunne oli kõigil valdav. Pikantseid detaile on kuhjaga.

Täielikku versiooni kommentaarist vaadake videost.