Õiguskomisjoni sotsiaaldemokraadist esimees Heljo Pikhof. Foto: Kristjan Teedema, Postimees/Scanpix

Konservatiivse Rahvaerakonna fraktsiooni esimehe Martin Helme sõnul õnnestus kooseluseaduse läbisurumise teerull peatada ning EKRE uurib võimalusi, et õiguskomisjoni istungi protokolli väidetavalt võltsinud Heljo Pikhof (SDE) komisjoni esimehe kohalt tagandada.

"Õiguskomisjon oli sunnitud suure saali käesoleva nädala päevakorrast rakendusaktide eelnõu tagasi võtma, sest tõkestasime katsed Riigikogus seadusi läbi suruda vassimise ja pettuse abil," ütles Helme.

22. jaanuaril andis Martin Helme avalikkusele teada, et võltsitud on õiguskomisjoni 14. detsembri istungi protokolli: "Nüüd tundub, et homoaktivistid on probleemi üritanud lahendada võltsimisega. Õiguskomisjonist on juhatusse läinud protokoll 14. detsembri istungist. Olin ise sel istungil meie alalise liikme Uno Kaskpeiti asendaja. Sellel koosolekul otsustati, et teine lugemine saadetakse saali 26. jaanuaril, aga ei otsustatud midagi selle kohta, kas lugemine siis lõpetada või mitte. Mäletan selgesti, et toimus vaidlus selle üle, kas lugemine lõpetada või mitte ja seda ei pandud hääletusele. Hääletusele pandi küsimus, millal saata eelnõu saali. Komisjoni protokolli on aga pandud, et ühtlasi otsustati lugemine lõpetada."

Heljo Pikhof nimetas Helme avaldust naeruväärseks, valelikuks ja solvavaks ning tõi enda kaitseks esile asjaolu, et juba 17. detsembril komisjoni liikmetele saadetud protokolli ei ole varem vaidlustatud.

Manipulatsioone, millega on püütud kooseluseaduse rakendusaktid õiguskomisjonis läbi suruda, kirjeldas detailselt ka komisjoni vabaerakondlasest liige Külliki Kübarsepp, kelle hinnangul on toimu lausa šokeeriv. "Avastame ka väärotsused komisjoni protokollides. Oleme hämmingus – kuhu oleme jõudnud?" küsib Kübarsepp.

„See, kuidas õiguskomisjoni sotsiaaldemokraadist esimees Heljo Pikhof ja kooseluseaduse pooldajad oma eelnõu läbi üritavad suruda, ei ole õigusriigile kohane, vaid meenutab Putini Venemaa riigiduuma stiili," ütles omalt poolt Martin Helme.

Portaali Uued Uudised andmetel kavatseb Konservatiivne Rahvaerakond teiste erakondadega konsulteerides kaaluda Heljo Pikhofi tagandamist õiguskomisjoni esimehe kohalt.

"Konsulteerime juristidega, kas on põhjendatud teha kuriteoteatis prokuratuurile dokumendi võltsimise kohta. Kui Pikhof jääks kriminaalasjas süüdi, siis peaks ta sarnaselt keskerakondlaste Priit Toobali ja Lauri Laasiga Riigikogust lahkuma," ütles Helme.

Riigikogu õiguskomisjon tegi täna parlamendi juhatusele ettepaneku, et sel nädalal kooseluseaduse rakendusaktide eelnõu vastupidiselt senistele plaanidele suurde saali ei lähekski. Seega ei jõua eelnõu suurde saali veel lähema kahe nädala jooksul, sest järgmisel nädal riigikogus istungeid ei toimu.

Spekuleeritakse, et selline muutus plaanides on tingitud Reformierakonna ja sotside suutmatusest leida kooseluseaduse läbisurumise lõpuleviimiseks piisavat toetust ning et lisaaega püütakse kasutada selleks, et veenda rohkem saadikuid eelnõule toetust avaldama.

Postimehe andmetel jätkavad nimetatud erakonnad läbirääkimisi IRL-iga, et saada rakendusaktide läbisurumiseks senisest rohkem toetust. Samal ajal jätkub segane olukord seoses Juhan Partsi võimaliku esitamisega Euroopa Kontrollikoja liikmeks ning väidetavalt on sotsid sidunud oma toetuse sellele IRL-i tegutsemisega kooseluseaduse rindel.