Melinda ja Bill Gates. Foto: Scanpix

Ühe maailma rikkaima inimese ja ühe suurima heategevusorganisatsiooni juhi Melinda Gatesi sõnul tuleb COVID-19 vaktsiini valmimisel esmalt ära vaktsineerida meditsiinitöötajad, seejärel mustanahalised ja kolmandana põlisrahvad.

Juuni lõpus andsid ühed maailma rikkaimad inimesed, abielupaar Bill ja Melinda Gates, majandusajakirja Forbes korraldatud virtuaalsel heategevuse teemalisel konverentsil Forbes 400 Summit on Philanthropy (Forbes 400 heategevuse kogunemine) telesilla vahendusel intervjuu. Vestluse peamised teemad olid COVID-19 pandeemia ja nende rahaline toetus Maailma Terviseorganisatsioonile (WHO). 

Üleilmastajatest "heategijad" kritiseerisid Ameerika Ühendriikide presidendi Donald Trumpi, et ta otsustas korrumpeerunud ja Hiina kommunistide kontrollitava WHO rahastamise lõpetada.

Ühtlasi väitis Bill Gates, et COVID-19 karjaimmuunsuse tekitamiseks on maailmas vaja vaktsineerida kümme miljonit inimest. Samas on mitmed spetsialistid rääkinud võimalusest, et COVID-19 on väga suure tõenäosusega gripilaadne haigus, mis muteerub nii kiiresti, et karjaimmuunsust ei saagi tekkida. Islandi teadlased lugesid juba märtsikuus kokku 40 erinevat COVID-19 mutatsiooni. 

Intervjuu käigus teatas Melinda Gates, et kui vaktsiin ükskord valmis saab, siis tuleb esmalt vaktsineerida haigetega kokku puutuvad meditsiinitöötajad ja seejärel mustanahalised ning põlisrahvad.

Üheks sellise soovi põhjenduseks võib olla teadmine, et COVID-19 kipub märgatavalt rohkem levima värviliste kogukondade seas ja on nende jaoks surmavam, eriti siis kui soojade maade rahvad elavad mõnes külmemas piirkonnas.

"Üks põhjus, miks me [COVID-19 vaktsiinidesse] nii palju panustame, on selles, et sa ei taha, et esimesed vaktsiinid saaks omale riik, mis nende eest kõige rohkem on valmis maksma. Maailmas on 60 miljonit tervishoiutöötajat. Nemad peavad saama vaktsineeritud esimeses järjekorras. Nemad on need, kes tegelevad sellega eesliinil, nemad püüavad meid kõiki hoida turvatuna," tõdes Melinda Gates

"Seejärel tuleb aste-astmelt hakata edasi liikuma, arvestades riikide ja nende rahvastiku eripäradega. Siin Ameerika Ühendriikides vajavad esimesena vaktsineerimist mustanahalised ja põlisrahvad, seejärel muude terviseprobleemidega inimesed ja peale neid vanurid," jätkas Gates.

Alates pandeemia algusest on Bill ja Melinda Gatesi sihtasutus rahastanud suurte summadega erinevaid COVID-19 vaktsiini uuringuid. Nad on rahastanud näiteks vaktsiinisihtasutust Gavi, mille eesmärgiks on väidetavalt vaeste riikide elanike vaktsineerimine.

Bill ja Melinda Gatesi sihtasutust on aastaid saatnud süüdistused, et heategevuse sildi all kasutab ta uute vaktsiinide testimiseks ära vaeste riikide elanikke ja nende katsetuste tõttu on näiteks Indias saanud rängalt kannatada sadu tuhandeid lapsi. Faktikontrollijad on toetudes WHO informatsioonile kuulutanud sellised väited konspiratsiooniteooriaks ja kinnitavad ühest suust, et vaktsiinid, konkreetsel juhul Gatesite laste polio vaktsiin, on üliturvalised.

Gatesid on olnud aastakümneid ühed suurimad WHO rahastajad ja peale USA WHO-st lahtiütlemist sai neist terviseorganisatsiooni suurim rahastaja.