Mikk Salu saates "Suud Puhtaks". Foto: kuvatõmmis

Ekspressi ajakirjanik Mikk Salu meenutas ERRi saates "Suud Puhtaks", et juba aastate eest tõstatas Inimõiguste Keskus justiitsministeeriumis nn "vihakõne" eelnõu teemal toimunud koosolekul Varro Vooglaiu personaalküsimuse, uurides võimalusi viimast vangi panna. Salu hinnangul pole sääraseid eelnõusid üldse vaja.

"Hanno Pevkur oli justiitsminister (aastatel 2012-2014 – toim.), kui seda eelmine kord menetleti – siis millegipärast Reformierakond oli küll vastu sellele eelnõule. Ma mäletan – seal samas justiitsministeeriumi hoones ühe laua taga oli ka Inimõiguste Keskuse esindaja /…/ ja siis arutati Varro Vooglaiu kaasust, et kuidas teha seadust nii, et saaks Vooglaiu vangi panna. /…/ See keskus arvas, et seadust võiks kuidagi nii teha," meenutas Salu.

Nn "vihakõne" või "vaenukõne" seadust pole Salu meelest vaja. "Ma ei tea, mis on vaenukõne. Ma isegi ei saa aru, miks me peame arutama sellest sellises võtmes, et me peame kuidagi seda tegema või mida me tahame saavutada. Mina ei tahaks üldse mingisugust vaenukõne seadust. Minu meelest on see täielik tobedus. Seda ei oleks vaja," rääkis ta.

Salu sõnul on inimestel juba praegu terve hulk võimalusi end kaitsta, kui teda solvatakse, rünnatakse või laimatakse. Ta tõi näiteks, et Facebookis saab kasutaja teisi kasutajaid blokeerida.

Menetluse alustamist nõuti juba aastate eest

Juba 2013. aasta aprillis esitasid homoaktivistid politseile kaebuse kampaania "Kaitskem üheskoos perekonda!" suhtes, nõudes SA Perekonna ja Traditsiooni Kaitseks suhtes vaenu õhutamise süüdistuse alusel menetluse algatamist. Sellele eelnevalt olid loomuliku perekonna kaitseks korraldatud kampaaniat vaenu õhutamiseks nimetanud nii Eesti Inimõiguste Keskuse juhataja Kari Käsper, homoaktivist Reimo Mets ja kui ka Eesti presidendi toonane nõunik Iivi Anna Masso.

Hiljem väljendas Eesti LGBT Ühing oma Facebooki lehel pahameelt, et politsei jättis menetluse algatamata. Ühingu president Helen Talalaev leidis toona justiitsministeeriumis sõna võttes, et karistusseadustiku vaenu õhutamise keelu (§ 151) koosseisu tuleks lõdvendada viisil, et sellele toetudes saaks politsei menetlust algatada ka inimeste vastu, kes on öelnud midagi sellist, mida keegi võib tõlgendada solvavana.

Toimetas Jaanus Vogelberg

Mikk Salu: "Kui seda [nn vaenukõne kriminaliseerimise projekti] eelmine kord justiitsministeeriumis menetleti, siis ma mäletan, kuidas ühe laua taga arutati Varro Vooglaiu kaasust ehk küsimust sellest, kuidas teha seadus nii, et Varro Vooglaiu saaks vangi panna. See oli see, kuidas Eesti Inimõiguste Keskus arvas, et seda seadust võiks teha. Et kas Varro Vooglaid tuleks vangi panna?" ("Suud puhtaks", 23.03.21) Sedasi tegutsevad siis sotsiaalministeeriumi ja Sorose fondi kaudu pidevalt suuri summasid saavad inimesed, kes väidavad end olevat Eesti ühiskonnas inimõiguste ja põhivabaduste ning üleüldiselt sallivuse, headuse ja euroopalike väärtuste eestkõnelejad. Tähelepanuväärne on ka endise riigi peaprokuröri Lavly Perlingi kommentaar, millest on üldse raske aru saada. Et mida ta siis öelda tahab, rääkides, et tema on mitte seaduse, vaid praktika usku? Et las praktika näitab, keda hakataks vangi panema, keda mitte? Ehk las sisuliselt teostub prokuröride ja kohtunike suva?

Posted by Varro Vooglaid on Thursday, March 25, 2021