Reedel, 27. oktoobril, tähistas portaal Objektiiv Okupatsioonide muuseumis oma teist sünnipäeva konverentsiga "Kuidas vabaneda orjameelsusest?" Rahvast tulvil saalis astusid lisaks Objektiivi toimetuse liikmetele üles kolumnist Hardo Pajula, kirjandusteadlane Maarja Vaino ja ajaloolane Jaak Valge.

Objektiivi toimetaja Markus Järvi sõnas oma ettekandes "Kuidas pidada pidamata jäänud talvesõda?", et orjameelsuse vundament on hirm ja pidamata jäänud talvesõda peetakse igaühe hinges. Hardo Pajula ettekandest jäi kõlama mõte, et orjameelsus kasvab individualismi taandumisel ja kõlbelisuse riigistamine viib totalitarismile. Maarja Vaino väljendas Anton Hansen Tammsaare loomingut vaadeldes lootust, et peremeheks ja eliidiks on võimalik kasvada. Jaak Valge tõdes, et Eesti ühiskond ei ole orjameelne, küll aga on nõrk meie eliit, kes on välja kasvanud kollabeerumis­kogemusega inimestest. Varro Vooglaid rõhutas, et orjameelsuse vastandiks on vooruslikkus, mille väljakujundamine ja tugevdamine peaks olema nii kasvatuse kui ka hariduse keskne liin.

Foto: Uued Uudised

Konverentsi teisel poolel toimunud paneeldiskussioonis täpsustati ja arendati edasi ettekannetes kõlanud mõtteid. Konverents lõppes tõdemusega, et isegi lootusetus olukorras tuleb endale kindlaks jääda ja teha seda, mis on õige ja vajalik.

Konverentsi ettekanded ja videoklipid on kavas avaldada portaalis Objektiiv.