Illustratsioon: Bigstockphoto.com

Facebook eemaldas pühapäeval portaali Objektiiv märtsikuus tehtud postituse, väites, et tegemist on vihakõnega, ja ähvardas väidetavalt platvormi reegleid rikkuva materjali postitamise jätkamise korral Objektiivi lehe jäädavalt sulgeda.

Facebook arvas vihakõneks juba 16. märtsil tehtud postituse, mis tõi esile Objektiivis avaldatud Varro Vooglaiu artikli pealkirjaga “Seksuaalhälvikud ründasid Hollandis sodomiitliku reklaamikampaania vastu meelt avaldanud katoliiklasi”.

Postituses viidatud lugu andis ülevaate Nijmegeni linnas aset leidnud intsidendist, kus rahumeelselt ja seaduslikult meelt avaldanud katoliiklastele said osaks homoaktivistide räiged verbaalsed ja ka füüsilised rünnakud.

Vooglaid tõi esile, kuidas “Elagu saatan!” skandeerinud homoaktivistid sülitasid ja löid meeleavaldajaid rusikaga näkku, kallasid neile pähe mitmesugust sodi, solvasid neid rõvedate sõimusõnadega ning rebisid nende kampaaniamaterjale tükkideks, samal ajal kui politsei ei teinud pea mingisugust pingutust, et tagada meeleavaldajatele võimalus ilma sekkumiseta oma meeleavaldus ellu viia.

Kõnealuse loole oli Objektiivi Facebooki lehel viidatud kooss järgmise tekstiga:

“Hollandi linnas Nijmegenis ründasid erinevate nn seksuaalvähemuste esindajad füüsiliselt katoliiklasi, kes avaldasid seadusega kooskõlas meelt rõivafirma Suitup sodomiitliku tänavakampaania vastu. JAGAGE VIDEOT OMA SÕPRADEGA, ET VÕIMALIKULT PALJUD INIMESED NÄEKSID, MILLINE ON END SALLIVUSE EESTKÕNELEJANA ESITLEVATE TEGELASTE TEGELIK PALE!”

Facebook ei täpsustanud, mis selles postituses endast vihakõne kujutas – fakt on see, et tegelikult juhtis hoopis kõnealune artikkel tähelepanu homoaktivistide vihakuritegudele, mida rahumeelsete meeleavaldajate vägivaldne ründamine endast kahtlemata kujutab. Samuti ei ole Facebook vastanud Objektiivi toimetuse protestile postituse eemaldamise pärast.

Facebooki poolt vihakõneks arvatud ja ära kustutatud postituse rekonstruktsioon.

Varem on Facebook eemaldanud veel ühe Objektiivi postituse. Nimelt kustutati juulikuus Objektiivi lehelt 3. märtsil tehtud postitus, milles oli kritiseeritud sooideoloogiat, tuues huumorivõtmes esile, et üha kasvav hulk kõikvõimalikke sooidentiteete näitab, kuivõrd haiglase ideoloogiaga on tegu.

Rekonstruktsioon Facebooki poolt vihakõneks arvatud ja ära kustutatud postitusest.

Nagu alltoodud ekraanitõmmiselt näha, ähvardab Facebook Objektiivi lehe sulgeda mitte ainult teatud perioodiks, vaid jäädavalt.

Facebook ähvardab Objektiivi lehe alaliselt sulgeda.

Paralleelselt Objektiivi postitituse kustutamisega karistas Facebook pühapäeval SAPTK juhatuse esimeest ja Objektiivi toimetuse liiget Varro Vooglaidi lühikese aja jooksul juba teist korda 30-päevase blokeeringuga, sama pildi jagamise eest, mis Objektiivi lehelt juulikuus ära kustutati.

Lisaks tõi Facebook Vooglaiule karistuse määramise põhjusena esile ka selle Andrus Kiviräha artikli jagamise ja tsiteerimise, mille eest Vooglaid juba sai augustikuus 30-päevase blokeeringu.

Objektiivi peatoimetaja Veiko Vihuri sõnul on põhjendamatu õigustada Facebooki ja teiste suurte ning üsna monopoolses seisundis ühismeedia ettevõtete Kafka ja Orwelli stiilis käitumist ettevõtlusvabaduse argumendiga.

“Tegelikult saame me kõik aru sellest, et praegu on nn sotsiaalmeediahiiud asunud lääne poliitilise establishment’i survel piirama sõna- ja arvamusvabadust, liigitades oma platvormidel teatud ideed ja väljendused sobimatuteks. Formaalselt tsensuuri justkui ei ole ning sõnavabadust ei piirata, ent “vihakõneks” või “diskrimineerimiseks” tembeldatud arvamusavaldused eemaldatakse,” selgitas ta.

“Samamoodi on piiratud “populistideks” või “paremäärmuslasteks” tembeldatud inimeste pääs peavoolumeediasse, sealhulgas erinevate riikide rahvusringhäälingu saadetesse.”

Vihuri sõnul on kõigel sellel selge poliitiline eesmärk: “Kõrvaldada ühiskondlikust diskussioonist poliitilisele peavoolule vastumeelsed ideed ja arvamused ning seeläbi vähendada ohtu, et ühiskonnas võiksid suuremat kõlapinda saavutada konservatiivsed, rahvuslikud või kristlikud jõud ja ringkonnad.”

Vooglaid lisas omalt poolt, et kuivõrd Objektiivi Facebooki leht ähvardatakse sulgeda viitega vanadele postitustele, siis ei ole võimalik üksnes edasiste valikutega lehe sulgemist ära hoida.

“Ilmselgelt on siin tegu anonüümsete pealekaebajate aktiivse ja järjepideva tegevusega, mis päädib tõenäoliselt nii minu enda ja ka Objektiivi lehe sulgemisega. Vasakpoolsete aktivistide abil tõmmatakse sõnavabaduse piirid Facebookis aina koomale, mistõttu peame hakkama valmistuma Facebooki kasutamise võimaluse lõplikuks kaotuseks,” nentis ta.

Vooglaiu sõnul oleks see Objektiivile tõsine hoop, sest suur osa portaali sõnumi levikust toimub just läbi Facebooki – hoolimata sellest, et Facebook on juba pikemat aega Objektiivi sõnumi levikut tõsiselt pärssinud.

Objektiivi toimetaja Markus Järvi rõhutab aga juhtumit kommenteerides, et üha vägivaldsema sotsiaalmeedia tsensuuri tingimustes peavad inimesed hakkama muutma teadlikult oma meedia tarbimise harjumusi ning külastama alternatiivsete meediaväljaannete kodulehti ilma sotsiaalmeedia vahenduseta.

“Head lugejad, arendage endas välja harjumus külastada Objektiivi kodulehte objektiiv.ee ning ärge laske end piirata sotsiaalmeedia filtritest,” soovitab ta.

“Käes on aeg, kus suur sotsiaalmeedia on otsustanud konservatiivsed hääled, kaasa arvatud Objektiivi, enda keskkonnast järkjärguliselt summutada. Seetõttu on eriti oluline, et lugejad külastaksid Objektiivi lehte otse, iga päev mitu korda. Tehke see endale harjumuseks ja uurige regulaarselt, mis on meie lehel uut ja huvitavat,” julgustab Järvi.

Naeruväärne: Facebook blokeeris 30 päevaks Varro Vooglaiu konto, kuna ta jagas ja tsiteeris aasta aega tagasi Eesti Päevalehe artiklit

Sõnavabadus liberaale ei huvita ehk mõned mõtted pärast Facebooki-vanglast vabanemist