Käepigistus enne duelli? Orbán ja Macron (paremal) saabumas eile "mitteametlikule" Euroopa Liidu tippkohtumisele Sazlburgis. Foto: Scanpix

The Telegraphi andmetel viskas Ungari peaminister Viktor Orbán sel suvel isiklikult kinda Prantsuse president Emmanuel Macronile võitluses Euroopa ideoloogilise tuleviku pärast.

Allikate kinnitusel kutsus madjar prantslase poliitilisele duellile juunikuise Euroopa Liidu tippkohtumise kuluaarides, öeldes tollele, et Euroopa saatus selgitatakse välja nende kahe – "populisti ja eurooplase" – vahel.

Orbán ütles Macronile, et tuleva aasta mais toimuvatel Euroopa Parlamendi valimistel "on vaid kaks võitjat" ehk nemad.

Aga "kõige suurem võitja" saan olema mina, väitis Orbán.

Ekspertide ja diplomaatide hinnangul näeme me praegu märke lähenevast lahingust "Euroopa hinge pärast" ning liidrid nagu Orbán ja Itaalia siseminister Matteo Salvini seavad end positsioonidele Macroni ja liberalismi jõudude vastu, kirjutab The Telegraph.

Äsjasel Euroopa Liidu tippkohtumisel täpsustas Orbán kahe leeri erinevusi veelgi, selgitades inglise ajakirjanikele, et ühes toetatakse Britanniat, teises aga tahetakse britte Brexiti eest karistada.

"Teises peaministrite leeris – nad tahaksid tõestada, et kui selliseid otsuseid tehakse, siis seda tuleb karistada ning Britannia peab kannatama," ütles Orbán.

"Mulle üldse ei meeldi selline lähenemine."

Küsimuse peale, kui palju inimesi tema euroskeptilises leeris on, kihistas Orbán naerda ja kinnitas, et "varsti oleme me enamuses," vahendab Daily Express.

Teadaolevalt on Macron väljakutse vastu võtnud ning tõotanud, et "ei tagane rahvuslaste ees ega nende ees, kes vihkamist kuulutavad. Kui nad tahavad mind näha kui oma peamist vastast, siis on neil õigus."

Ja ta usub, et suudab Euroopa Parlamendi valimistel "ekstremistid" seljatada.

Ajakirjanik hoiatab: Orbánist võib tõusta suur liider

Merkelit hoiatati "Macroni Euroopa" eest