Kodanikuaktivistid Meelis Kaldalu ja Reio Laurits.

Kodanikuaktivist Meelis Kaldalu, kes mõne nädala eest vahi alt vabastati, eitab jätkuvalt pommiähvarduse tegemist Rahvusringhäälingu Tartu stuudiole ning kinnitas oma seisukohta ka Objektiivile. Teine kahtlusalune Reio Laurits viibib endiselt vahi all ja tema asukoht on teadmata.

Meelis Kaldalu vabastati selgitusteta vahi alt vahetult enne jõule, 22. detsembril 2017. Ta peeti kinni pea kaks kuud varem, 24. oktoobril, tema kinnipidamisel osales kaheksa võimuesindajat.

Kinnipidamise päeval teostas politsei läbiotsimise Kaldalu korteris ja valimisliidu "Südamega Tartu" peakorteris, mille käigus võeti ära kõik tema telefonide sim-kaardid ning video- ja fotokaamerad. Mainitud esemeid ei ole omanikule tagastatud.

Meelis Kaldalu ja Reio Lauritsat, kes samuti vahi alla võeti, kahtlustati pommiähvarduse tegemises ERRi Tartu stuudiole. Kõnealune pommiähvardus edastati päästekeskusele SMS-i teel ning võimudel on videosalvestus, mis tõendavat, et Kaldalu ja Laurits ostsid selleks mobiiltelefoni.

Kaldalu väitel aga puuduvad tõendid, mis kinnitaksid tema seotust pommiähvardusega.

"Selle kahe kuu jooksul (miinus kaks päeva) ei ole talt kordagi küsitud pommiähvarduse kohta, seda pole temalt küsinud ei politseiuurija, prokurör, kohtunik ega ükski talle määratud advokaatidest, kes olid tal selle kahe kuu jooksul. Teda ei ole selle aja jooksul isegi kordagi üle kuulatud. Talle ei esitatud ühtegi süüdistust ega süüdistuskokkuvõtet. Mingi võimaliku "kohtu" toimumise ja/või selle toimumise aja kohta puuduvad tal andmed. Tema vabastamisel vanglast ei kohaldatud talle ühtegi tõkendit ega järelvalvet," vahendas Objektiivile infot Jaan Hatto, kes juba varasemalt kodanikuaktivistide vahistamisest teavitas.

Meelis Kaldalu jäi ka Objektiiviga vesteldes endale kindlaks, et ei ole teinud mingit pommiähvardust ja et seda pole teinud ka Reio Laurits, kes viibib jätkuvalt vahi all.

Kaldalu sõnul üritati tal vahi all olemise ajal diagnoosida skisofreeniat ja sama olevat diagnoositud ka Lauritsal, kes kuulduste kohaselt viibib või viibis Tartu vangla meditsiiniosakonnas. Kaldalul aga ei lubatud Lauritsaga kohtuda. Väidetavalt ei ole ka Lauritsa lähedasel lastud temaga kohtuda ega talle pakki üle anda.

Meelis Kaldalu usub, et tema ja Lauritsa kinnipidamine on pigem seotud nende ühiskondliku tegevusega ja püüdlusega seada kahtluse alla haldusreformi ning kohalike omavalitsuste valimiste vastavust põhiseadusele.

Toimetas Veiko Vihuri

Rahvuslik Teataja: kaks meie kaastöölist arreteeriti valesüüdistuse alusel