Poola president Andrzej Duda 16.06.2020. Foto: Scanpix

Poola president Andrzej Duda teatas laupäeval toimunud kampaaniaüritusel, et "nad tahavad meid veenda, nagu LGBT oleks inimeste kategooria, kuid see on ainult ideoloogia."

Ta lisas, et "ta austab kõiki inimesi, kuid ei ole nõus ajupesuga."

LGBT-teema läks Poolas teravaks, kui Poola valitseva Seaduse ja õiguse partei (PiS) parlamendisaadik Jacek Żalek rääkis eratelekanali TVN intervjuus, et LGBT liikumine on rohkem ideoloogia kui inimeste kategooria. Selle peale katkestas teleajakirjanik hoobilt intervjuu ja õigustas hiljem oma tegu: "Ma ei saa lubada terve inimeste kategooria ebainimlikustamist."

Duda sõnul näitab selline sündmus, "kui levinud on LGBT-ideoloogia poolehoid."

Möödunud nädalal avalikustas Duda perekonna harta, milles on kirjas lubadused tõkestada igasugune laste seksuaalhariduse varjus toimuv LGBT-ajupesu. Hartas nähakse ette lisaks suuremat kaitset abielule, et abielu saab toimuda ainult mehe ja naise vahel ja lubatakse peredele suuremaid sotsiaaltoetusi.

Inimestele, kes kahtlevad, nagu LGBT oleks ideoloogia, soovitas Duda vaadata, kui levinud see liikumine on üle maailma ja kuidas suur hulk erineva seksuaalse sättumusega inimesi ei toeta seda. Tema sõnul peitub LGBT "salliva näo taga sügav sallimatus kõigi vastu, kes seda ideoloogiat ei tunnusta."

President meenutas ka kommunismiaega, kui laste ajusid üritati koolis pesta. "Täna me seisame samuti silmitsi pealesunnitud ideoloogiaga. See on küll uus, kuid oma olemuselt bolševistlik."

Poola asejustiitsministri Marcin Romanowski sõnul ähvardab Euroopa Komisjon riiki LGBT propaganda vastustamise eest euroarahadest ilma jätmisega.

Esmaspäeval, Ida-Poola suurimas linnas Lublinis peetud kampaaniaüritusel, tuletas Duda kuulajatele meelde "meie moraalse autoriteedi," Püha Johannes Paulus II õpetust, milles aastatel 1978 kuni 2005 Katoliku kirikut paavstina teeninud Poola päritolu vaimulik kutsub inimesi üles kaitsma perekonda võõrapäraste ideoloogiate, sealhulgas selliste eest, mis edendavad samasooliste abielusid.

Poola president kutsus oma toetajaid üles "elama üle see ideoloogiline orkaan, nii nagu me oleme oma ajaloo jooksul üle elanud palju sarnaseid."

Duda sõnul on perekond Poola ühiskonna vundament. Ta lubas Poola presidendina kaitsta perekonda igal võimalikul viisil nii kaua kui inimesed toetavad tema presidendina jätkamist.

Kampaaniaüritusele oli tulnud meelt avaldama ka grupp inimesi vikerkaarelippudega. Duda pöördus nende poole: "Ma kinnitan kõigile neile, kes seisavad siin vikerkaarelippude all, et isegi kui minu taga lehvivad punased ja valged Poola ning Euroopa Liidu lipud ning isegi kui meie vaated lähevad lahku, seisan ma kindlalt selle eest, et neid inimesi austataks ja nende argumendid kuulatakse ära. Samas järgin ma oma kohust kaitsta meie lapsi ja meie inimeste õiguseid."

Duda sõnul ei lepi ta iial ideoloogilise haridusprogrammiga, kus ilma vanemate nõusolekuta on sihikule võetud lapsed. Tema arvates on selline LGBT-ideoloogia laste ajupesu vastasus peamine põhjus, miks ta on sattunud rünnaku alla nii kodus kui välismaal.

Poola president tuletas meelde Püha Johannes Paulus II 2005. aastal LGBT-õiguste kohta öeldud sõnu: "Hulk inimesi rikub Jumala seadust. Ma mõtlen sellega Euroopa Parlamenti, mis survestab [liikmesriike], et need tunnustaksid homoseksuaalseid liite perekondadena. … Me peaksime küsima, kas sellise nõudmise taga ei ole mingi kuri ideoloogia? Ideoloogia, mis tahab pöörata inimõigused inimese ja perekonna vastu."

Erinevalt hulgast teistest Euroopa riikidest, on ülekaalukas enamus poolakaid samasooliste abielu vastu. Möödunud aastal läbi viidud uuring näitas, et 64,6 protsenti inimestest ei poolda samasooliste abielude seadustamist ja neid toetab vaid 27,2 protsenti elanikest.

Toimetas Karol Kallas