Mikrofon ootamas võimalust võimendada "populistide" hääli Eesti vabariigi 100. aastapäeva õhtul Tallinnas Vabaduse väljakul. Foto: Scanpix

The Guardiani uuringu valguses on “populistlikud” parteid tõusuteel üle kogu Euroopa.

Nimelt näitavad 31 Euroopa riigis läbi viidud küsitlused, et rahvuslust rõhutavad erakonnad on kasvatanud oma toetuse 7 protsendilt aastal 1998 tänavuseks tervelt 25 protsendile.

Uuringu läbiviimisel lõi kaasa 30 politoloogi, kelle väitel “kalduvad populistid kujutama poliitikat kui lahingut vooruslike “tavamasside” ja õela või korrumpeerunud eliidi vahel,” vahendab Voice of Europe.

Ning “nad nõuavad, et alati võidutseks rahva üldine tahe.”

Nagu nentis Amsterdami ülikooli juures tegutsev poliitsotsioloog ja projekti eestvedaja Matthijs Rooduijn, on populism “täna üha enam peavooluks saanud…” ning “seda sigitav pinnas on järjest viljakam.”

Paljuski võib populismi sigitava pinnase viljakuse saladus peituda mõnede Euroopa liidrite poolt soositud ja propageeritud kontrollimatus migratsioonis.

Nagu hoiatas läbikukkunud USA presidendikandidaat Hillary Clinton, “süütas populismi leegi” justnimelt migratsioon, mida nüüd tuleb seetõttu tõkestada.

Toimetas Urho Meister