Mary Jordan ja Eerik-Niiles Kross Eesti Vabariigi 98nda aastapäeva presidendi vastuvõtul, 24. veebruaril 2016. Foto: Scanpix.ee

Põhja prokurör esitas eelmisel nädalal reformierakondlase Eerik-Niiles Krossi ameeriklannast abikaasale Mary Krossile süüdistuse seoses politseile valeütluste andmisega. Ringkonnaprokurör Ülle Jaanholdi hinnangul on valeütluste andmine nüüdseks tõendatud, vahendab Eesti Ekspress.

Süüdistuse järgi jagas "kannatanu" Kross politseinikele ülekuulamisel teadlikult valeütlusi, nagu oleks ta ekrelaste rünnaku ohvriks langenud.

Väidetav kallaletung olevat aset leidnud 27. novembril 2018 Tallinnas Stroomi ranna pargis, kus Kross oli oma sõnul koera jalutades telefoniga inglise keeles rääkinud, kui kaks tundmatut meest hakkasid teda järsku suurte kividega loopima, karjudes "Go home, foreigner, go home!" ("Mine koju välismaalane, mine koju!"). Üks meestest kandis tema ütluse kohaselt rinnas ka EKRE logo. 

Väidetava intsidendi kirjeldust levitas toona sotsiaalmeedias ka Krossi sõbranna Karoli Hindriks, kes on ühtlasi üks liikumise "Kõigi Eesti" algatajatest.

Valeütluste andmine on tõendatud

Vahejuhtumit uurima hakanud politsei ei leidnud selle toimumise kohta aga mingeid tõendeid. Ei ümberkaudsed turvakaamerad ega ka mobiiltelefoni asukoha andmed ei kinnita Krossi versiooni sündmustest.

Ringkonnaprokurör Ülle Jaanholdi hinnangul on valeütluse andmine nüüdseks tõendatud: "Kõik kogutud tõendid viitavad, et ajal kui süüdistatav väitis, et teda Stroomi ranna juures pargis kividega visati, ei viibinud ta üldse selles piirkonnas."

Valeütluste andmise eest süüdi mõistmise korral võib Krossi ees oodata kuni kolm aastat vangistust või rahaline karistus.

Mary Kross on abielus reformierakondlasest riigikogu liikme Eerik-Niiles Krossiga, kellega nad juhivad ja omavad osalust osaühingus Kõue mõis, mis võlgneb maksu- ja tolliametile enam kui 150 000 eurot.

Toimetas Martin Vaher

Ekspress: ekrelaste rünnaku mõtles välja Eerik-Niiles Krossi abikaasa

"Kõigi Eesti" üks algatajaid on Karoli Hindriks, kes süüdistas Mary Krossi "ründamises" ekrelasi