Foto: Bigstockphoto.com

Selle hooaja viimases pühapäevases raadiosaates "Räägime asjast" rääkisid Mart Helme ja Martin Helme muuhulgas sellest, kuidas e-hääletusel antud hääled serverist valimiskomisjoni jõuavad. Nagu selgub, viib hääletustulemused kohale sisuliselt üks inimene, mälupulk taskus.

Martin Helme rõhutas, et rahvuskonservatiivid ei saa usaldada e-valimisi, kuni need pole kontrollitavad.

Järgnevalt kirjeldas ta protsessi, kuidas e-hääletuse tulemused jõuavad valimiskomisjoni. Tema sõnul loeb server hääled kokku, kuid tulemusi ei edastata valimiskomisjoni elektrooniliselt, vaid viiakse välisel infokandjal, sisuliselt mälupulgal, ning viijaks on üksainus inimene. Serveri andmed hävitatakse ära, et ei oleks võimalik seostada antud häält konkreetse inimesega – tegemist on valimiste salajasuse põhimõttega.

Martin Helme sõnul on puhtalt silmamoondus ka eelnõu, millele Keskerakond EKREst toetust otsis ja mis näeb ette e-hääletuse läbiviimise aja lühendamist ning piiramist ajaga, mil toimub tavaline hääletus.

Mart Helme ütles, et kõikide erakondade esindajad peaksid olema selle mälupulga väljavõtmise juures, see tuleks panna pitseeritud ümbrikku ja minna koos valimiskomisjoni, kus see kõikide juuresolekul lahti võetaks ja arvutisse pandaks.

"See peab olema taadeldud, pitseeritud ja tunnistajate juuresolekul lahti võetud. Mitte niimoodi, et mingisugune tüüp võtab pulga, pistab taskusse – ja algul pistab vasakusse kuuetaskusse, aga välja võtab paremast kuuetaskust," rääkis Mart Helme.

Martin Helme sõnul on kõige olulisem, et saaks kontrollida seda, et serveris olev info on sama mis mälupulgal.

Saade "Räägime asjast" on eetris igal pühapäeval Tre Raadios, raadios Ring FM ja Kuressaare Pereraadios – hommikul kell 11.00 ja õhtul kordusena kl 21.00. Saadet saab järelkuulata siit.