Foto: Veiko Vihuri

EKRE juhid Martin Helme ja Mart Helme kõnelesid pühapäeval raadiosaates "Räägime asjast" Marti Kuusiku kaasuse näitel süsteemile ebamugavate inimeste ruineerimisest prokuratuuri ja kaitsepolitsei poolt. Martin Helme hinnangul tuleks prokuratuur laiali saata ja uuesti nullist üles ehitada, sest praegu on see asutus ohuks demokraatiale.

EKRE aseesimehe Mart Helme arvates on prokuratuur poliitiline instrument liberaalse globalistliku ideoloogia elluviimiseks ja selle vastaste hävitamiseks. Lisaks eksisteerib tema sõnul kahesuunaline vereringe kaitsepolitsei ja prokuratuuri vahel – neis asutustes töötavad inimesed on koos õppinud, neil on perekondlikud ja kollegiaalsed suhted jne.

"Sealtkaudu liigub informatsioon, sealtkaudu tellitakse protsesse, tellitakse inimeste elu hävitamist, tellitakse poliitiliste vastaste kompromiteerimist, süüdistamist ja sidumist kohtuprotsessidega," rääkis Mart Helme ja lisas:

"Kui süvariik otsustab, et te võite kerkida mingil hetkel positsioonile, millele teid ei taheta lasta kerkida, siis hakatakse teid jälitama täiesti seadusevastaselt, formaalselt võetakse mingisugune loakene, et kuidagimoodi jokk oleks, ja siis hakatakse otsima ja võib-olla aastate kaupa otsitakse, kuni te juhuslikult teete midagi, mille puhul öeldakse: ahhaa, saime konksu otsa! Ja siis kutsutakse teid välja ja teile tehakse ettepanek hakata koostööd tegema. Ja kui te koostööst keeldute, siis teid hävitatakse."

"Lihtne näide," lausus Martin Helme. "Veidi rohkem kui kuu aega tagasi toimusid Eestis NETSi vastased meeleavaldused. Ükshaaval on nopitud sealseid aktiivsemaid inimesi n-ö struktuuride poolt üles, nendega on peetud kohvivestlust ja nii mõnigi neist on otsustanud, et tema rohkem ei tegele teemaga. Me ei hakka nimesid nimetama."

"Aga need inimesed, kes seal on aktiivselt osalenud, teavad, kes olid algul aktiivsed osalised ja kes on nüüd täiesti kõrvale tõrjutud," lisas Mart Helme.

"Pärast seda, kui nendega peeti maha vestlusekene, kus öeldi, et me võime teie elu täiesti tuksi keerata, ja Kuusiku näite puhul või Kersti Krachti näite puhul ei ole põhjust kahelda – ongi võimalik elu täiesti tuksi keerata."

Martin Helme selgitas, et esimeses kohtuastmes õigeksmõistva otsuse saavutamiseks pidid Marti Kuusik ja tema eksabikaasa kulutama 60 000 eurot. EKRE maksis õigusabikulud kinni, sest vastasel korral poleks Kuusik saanud professionaalset kaitsmist endale lubada.

"Õiglus ja õigus maksab. Ei ole niimoodi, nagu meile liberaalid irvitades ütlevad: aga te võite alati ju kohtusse kaevata, te võite alati ju vaidlustada selle otsuse. Einoh, kohtud mõistavad ju õigust. Mõistavad-mõistavad. See läks maksma 60 000 eurot kahe peale kokku. Riigile ei ole see mingi raha. Riik käibki kohut, need inimesed on palgal – prokurör on palgal, nende tunnistajagi on riigi palgal, aga kui paljudel inimestel on 60 000 eurot võtta?" rääkis Martin Helme.

Kohtusse mindi ilma kannatanuta, ilma tõenditeta, ilma vahetute tunnistajateta, kuid pärast õigeksmõistvat kohtuotsust on nii prokuratuur kui ajakirjanikud jätkanud Kuusiku ruineerimist.

Martin Helme sõnul koordineerisid Kuusiku asja tollane peaprokurör Lavly Perling, president Kersti Kaljulaid ja uurimisasutused, sest esimesest päevast saadik oli vaja põhja lasta EKRE, Isamaa ja Keskerakonna valitsus. Samasse ritta kuuluvad samuti nii kohtunik Eveli Vavrenjuki kui Edgar Savisaare kaasused.

EKRE esimehe hinnangul tuleks sellise selge mustri puhul prokuratuur laiali puistata ja uuesti nullist üles ehitada, sest see on ohuks demokraatiale. "Ta on ohuks demokraatiale. Niimoodi jätkates me jõuame välja sinna, kus on Putini Venemaa ja Valgevene."

"See vaenu õhkkond ja see hirmu õhkkond, mida luuakse süsteemile ebamugavate inimeste vastu, no see on ikka päris jõhker," lisas Martin Helme ja märkis, et on meeldivalt üllatunud, et leidub kohtunikke, kes sellele vastu on.

Toimetas Veiko Vihuri