Eesti, Läti ja Leedu valitsuste vahel sõlmitud Rail Balticu raudteeühenduse arendamise kokkuleppe ratifitseerimise seaduse eelnõu läbis ööl vastu neljapäeva riigikogus esimese lugemise. Eelnõu tagasilükkamist toetas vaid 14 saadikut, vastu oli 47 ja ei hääletanud 33 saadikut.

Tagasilükkamise poolt oli 14 saadikut EKRE ja Vabaerakonna fraktsioonist: Jüri Adams, Andres Ammas, Krista Aru, Monika Haukanõmm, Mart Helme, Martin Helme, Andres Herkel, Uno Kaskpeit, Külliki Kübarsepp, Jaak Madison, Raivo Põldaru, Henn Põlluaas, Arno Sild, Artur Talvik.

Tagasilükkamise vastu oli 47 saadikut (vt siit), nende hulgas Peeter Ernits, Helir-Valdor Seeder, Priit Sibul ja teised.

33 saadikut ei hääletanud.

Ajakirja Akadeemia peatoimetaja Toomas Kiho kirjutas eile Postimehes, et tegemist on ühe kõige olulisema seaduseelnõuga, mida riigikogu üldse kunagi on menetlenud, ja kutsus saadikuid üles hoogu pidama ja järele mõtlema, mida see endaga kaasa toob.

“Eelnõu vastuvõtmise korral muudetaks Eestimaad olemuslikult. Kogu senist loodus- ja asustusstruktuuri eirates rajataks läbi meie soode ja metsade enneolematu taristu, millesarnast pole aastatuhandete kestel Eestisse ehitatud, ning võetaks Eestile hiiglaslikud rahalised kohustused,” kirjutas Kiho.

“See tähendab, et kui riigikogu tõepoolest – vastu igasugust kainet mõistust – lepingu ratifitseerib, siis peab eesti rahvas sellise “vahva” maad poolitava rajatise valmis ehitama igal juhul. Ja vajadusel maksma seda oma taskust ning muude asjade arvelt,” lisas ta.